Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

AMD Ryzen 5000 Serisi Geliyor

gamersan

Forum Üyesi
Katılım
10 Şub 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
6
Yaş
31
Konum
Kayseri
AMD Ryzen 5000 Serisi İşlemcilerden İlk Haber
Ryzen serisi ile işlemci dünyasındaki dengeleri değiştiren AMD, seri üretimlerine devam ediyor. Şirketin AM5 platformunda çıkaracağı AMD Ryzen 5000 işlemci serisi hakkında ilk detaylar ortaya çıktı! Bilebileceğiniz üzere bu serinin çıkmasına daha bir müddet daha var. Ancak şimdiden ortaya çıkan bazı ilginç detaylar sayesinde artık AMD tarafında büyük değişiklikler olacağını söylemek mümkün.

Ryzen 5000 Hakkında İlk Bilgiler
2017 yılında çıkan AMD Ryzen serisi, işlemci pazarında büyük bir yenilgiye uğrayan AMD’yi tekrar hayata döndürmüştü. Yüksek f/p düzeyi sayesinde kısa sürede ciddi bir kullanıcıya ulaşan seri, yakın zaman içerisinde 4. nesil türleriyle karşımızda olacak. Fakat 5. nesil Ryzen işlemciler (Ryzen 5000) ile ilgili ilk haberler, henüz işlemci piyasaya çıkmadan teknoloji basınına yansımaya devam ediyor.

1588631328977.png


Zen 4 mimariye sahip olan 5. nesil Ryzen işlemcilerde en güzel yenilik, platform değişikliği ile başlayacak. AM5 platformuna geçecek olan AMD, bu sayede ilk nesilden beri kullandığı AM4 platformundan da vazgeçmiş olacak. Bu sayede Ryzen serisinin tanıtımında paylaşılmış olan en az 3 nesil platform desteğinin de gerektiğinden fazla destekleneceğini söylemeliyiz.

5 nm mimaride geliştirileceği bildirilen Ryzen 5000’in bir diğer büyük yeniliği ise bellek ve bellek yönetimi kısmında olacak. AM5 platformu sayesinde DDR5 bellek desteği sağlanacak olan AMD, böylece Intel’i de geçmiş olacak. SK Hynix’in bu yılki üretimlerine geçeceği DDR5 RAM ile; maksimum 8400 MHz hız desteği, daha önemlisi tek kanalda 64 GB bellek desteği ve 1.1V düşük voltaj desteği gibi önemli özellikler barınıyor.

1588631583260.png


Bu yıl tanıtılacak olan USB 4.0 bağlantı standardının yeni çıkacak olan Ryzen 5000 işlemciler tarafında ve AM5 destekli anakartlar ile birlikte de kullanılması bekleniyor. Saniyede 40 GB’a kadar bile veri aktarımı sağladığı belirtilen USB 4.0 için, Thunderbolt 3 tarafına da önemli bir rakip olacak.

Yeni nesil bu işlemcilerde çekirdek ve frekans hızları gibi bilgilerini paylaşmak içinse çok erken diyebiliriz. Çünkü AMD’nin yol haritasına göre bu yıl sonlarında Ryzen 4000 serisi tanıtılacak. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise Ryzen 5000 serisi ile AMD tarafından işlemci piyasasında yepyeni bir sayfanın açılması bekleniyor. Bu özellikleriyle şimdiden merak uyandıran bahsettiğimiz 5. nesil Ryzen işlemciler, bakalım Intel tarafındaki rakibi olacağa benzeyen Alder Lake serisine karşı neler yapacak?
 
Üst Alt