Amerikada Üniversite Eğitimi

Slashozzy

Forum Üyesi
Katılım
3 Şub 2020
Mesaj Sayısı
2
Beğeni Sayısı
3
Konum
Istanbul
Ticaret
Merhabalar US de özellikle üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi vermek istedim öncelikle belirteyim sürece hakimim ve doğru kaliteli bilgi paylaşmak istiyorum yani ne abartılı ne de kotuleyerek açıklamaya çalışıcam süreci

Ekran Alıntısı.JPG


En başta gerekli şeyimiz SAT adlı US college test ine girmek. Reading, writing and language test ve math adlı 3 kısımdan oluşan çoktan seçmeli bir test. Essay de var fakat siz seciyorsunuz başvururken with or without essay olarak ki çoğu üniversite talep etmiyor yani gereksiz essay almak zaten başvuru sürecinde essay yazıyorsunuz üniversitelere
Oncelikle sınav hakkında birkaç kısa bilgi vereyim ingilizce kısmı ingilizcenizi test etmek veya level ölçmek amaçlı TOEFL ielts gibi bir sınav değil. Ne demek bu native ler ile ayni teste tabii tutuluyorsunuz ve literature grammar bilginizin native e yakın bir seviyede olmasi gerekiyor yani Türkiye'nin sistemi şu ana kadar gördüğünüz bilgilerle oldukça zor bir ingilizce kısmı oluyor. Matematik kısmına daha hakim oluyorsunuz. Üstünde çalışılarak yüksek skor elde edilebilecek bir bölüm sadece başlangıçta biraz zorlanabilirsiniz terim soru kalıpları vs olduğu için.

800 math 800 reading ve writing test olmak üzere 1600 üzerinden değerlendirilen bir sınav birkaç sene önce değişti puan ve sınav sistemi az da olsa.
Ne kadar yüksek skor o kadar iyi bir üniversite ve burs şansı diyebiliriz kısaca
Sınava girdiniz skorunuz geldi ne yapacaksınız? Oncelikle bazı okulları araştırıp hangi bölüm hangi state gibi fact leri belirlemeniz gerek.
(Şunu da not geçeyim çoğu bölümü secmeden önce 2 sene ortak dersleri alıp 2 sene sonunda bölüm seçme şansınız var yani Türkiye sistemine göre daha rahat bölüm değiştirme seçme vs oluyor.)

Okulları kafanızda az çok belirledikten sonra başvuru aşaması başlıyor. Küçük ama dikkat edilmesi gereken şey application deadlines yani son başvuru tarihleri. Uluslararası Öğrenciler için bu tarih daha erken fall 2020 Semester i için yani bir nevi Türkiye'deki sene başlangıcı için 2020 Şubat 1 ine kadar her şey bitmiş olmasi gerekiyor üniversiteden üniversiteye değişse de hemen hemen 1-15 Şubat ortalama tarihler oluyor.
Okullara direk olarak veya common app tarzı uygulamalar ile başvuru yapabilirsiniz süreç burada bir değişiyor çünkü paradan başvuru sürecine kadar üniversiteler farklılık gösteriyor ama ortak olarak gerekenleri belirteyim:
SAT skoru, high school GPA, essay
Bazı bölümler için SAT subject test ler de var daha ayrıntılı bilgi verebilirim o konu hakkinda ilgilenen varsa
Okula skorumuzu gönderiyoruz College board üzerinden GPA ve okulun istediği tarzda niyet mektubu tarzı dediğimiz essay lerimizi de gönderiyoruz ve yine farklılık gösteren fee yani başvuru ücretini ödüyoruz dediğim gibi farklılık gösteriyor bir okul için 65 dolar olan da var 60 dolara 6 okul başvurmanız sağlayan da
Şubat 1 den önce başvurunuzu yaptıktan sonra bekleme süreci mart ortası nisan başına kadar oluyor genelde kabul veya red geliyor size başvurduğunuz her okuldan. Kabul gelen okullardan birini seçip kaydinizi yaptiriyorsunuz

Daha sonra I20 adlı bir belge gonderiyorlar size doldurup maddi dokümanlar ile beraber okula yolluyorsunuz belgeniz onaylanırsa size haber ediyorlar ve vizeye de gideceğiniz I20 belgeniz çıkıyor posta ile elinize ulaşıyor. Vize başvurusu yapıyorsunuz öğrenci vizesi F1 ve I20 belgeniz de dahil olmak üzere birkaç belge ile gidiyorsunuz ve randevuda kabul veya red alıyorsunuz vize için onaylanırsa konsoloslukta da geriye bir engel kalmıyor ucak bileti alıp gidiyorsunuz.

Eklemek istediğim bazı detaylar var. Öncelikle i20 formu için ortalama en az 40k dollar tarzı rakamlar göstermeniz gerekiyor her yıl bursunuz olsa dahil living expenses housing tarzı şeyler için en az 30 40k dollar oluyor o miktar.
Burs bulmak oldukça zor her türlü şekilde burs alma olanağınız da olsa genellikle US citizen lara gidiyor büyük kısmı yüksek başarılar sergilemiş olmalısınız ya da yüksek SAT skoru Merit scholarship e olanak sağlayabiliyor benim durumumda olduğu gibi. Veya ben full çekicem top school larda okuyacağım diyorsanız bir şekilde Stanford Harvard Yale gibi üniversitelere girerseniz maddi durumunuza göre indirim saglayabiliyorlar fakat yıllık 50 60k dollar olan okullar olduğu için max 10 15k dollar a düşüyor ki pek farketmiyor sizin acinizdan
Ortalama okul fiyatlarını söyleyeyim normalde bazı okulla gayet ucuz yıllık 4k dollar olan bile var fakat siz out of state international student oldugunuz için en az 12k dollar tarzı fiyatlar ile karsilacaksiniz. Yine çok oynar rakamlar olsa da 12k dan aşağı beklemeyin o da minimum olan rakam.
Genel olarak böyle eğer aklınıza takılan bir soru veya detay olursa elimden geldiğince açıklamaya çalışırım. Birçok zorlu ve farklı kısmı var maddi manevi Türkiye sistemine göre ama en önemli şey sizin ne istediğiniz ve bunun için ne sarf ettiğiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Esat

Yönetici
Katılım
26 Kas 2019
Mesaj Sayısı
125
Beğeni Sayısı
47
Ticaret
Detaylı anlatım için teşekkür ederiz
 
Üst