Binance Coin (BNB) Nedir? Nereden Alınır?

Hangman TR

Forum Üyesi
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
53
Beğeni Sayısı
5
Binance Coin, kripto para borsası Binance'nin kendi ürettiği kripto parasıdır.

Binance Coin (BNB) Binance platformunda kullanılan kendi Blockchain’i olan bir kripto para. Binance platformu ICO başlangıcından itibaren BNB token’lerini kullanıyor ve BNB kullanıcılarına indirimler dahil büyük avantajlar sağlıyor.

İçerik
BNB Coin Nedir?
Binance kuruluşunun üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen büyük kripto para borsaları arasına girmeyi başardı ve günlük milyar dolarları aşan işlem hacimlerine ulaştı. Binance o kadar hızlı büyüdü ki 2018 ilk çeyreğinde 148 yıllık Alman bankasından daha fazla kar etti. Platformun değeri her geçen gün katlanarak artıyor. Binance’in popüler olmasının en büyük etkenlerinden birisi de BNB Coin ile alım satımlarda indirim sağlaması.

Binance Coin, kripto para borsası Binance’nin kendi ürettiği kripto parası. Binance kullanıcılarına BNB ile işlem ücretlerinde birinci yıl %50, ikinci yıl %25, üçüncü yıl %12,5 ve 4 dördüncü yıl %6,75 indirim sağlıyor. Böylece Binance kullanıcılarını BNB kullanmaları için teşvik ediyor. Binance kripto para borsasında BNB çiftleriyle birçok kripto paranın alınıp satılmasına olanak sağlıyor, ancak fiat para birimi alım satımları bulunmuyor. Ayrıca Binance platformu yapılan token listelemeleri ve çekme işlemleri gibi diğer bütün işlemler için de BNB kabul ediyor. Binance platformunun kendine ait ICO düzenleme platformu da bulunuyor.

BNB Coin Nasıl Çalışır?
Binance her çeyreğin sonunda karının %20’siyle BNB token’lerini geri alıyor. Alınan token’ler Binance ekibi tarafından yakılıyor. Binance toplamda 100 milyon token’i yakana kadar geri alımlara devam edecek. Geriye 100 milyon token kaldığında yakım işlemi sonlanmış olacak. Binance bu sayede BNB token değerini korumuş olacak. Şu anda Binance merkezsiz borsa geliştiriliyor. Binance merkezsiz borsasını tamamladığında ve kullanıma açtığında BNB token’leri merkezsiz borsanın yakıtı olacak ve borsanın sorunsuz çalışmasını sağlayacak. Böyle bir durumda fiyatı şu ankinden çok daha fazla olabilir.

logo-012-176x170.png


Başlangıçta BNB toplam token sayısı 200 milyon olarak belirlendi. Token’lerin yarısı Binance ICO’sunda satıldı. %40’ı Binance ekibinde ve %10’u da melek yatırımcıların elinde. Birçok büyük yatırımcı hiç zaman kaybetmeden yüksek miktarda BNB almıştı. Ünlü yatırımcı ve Bitcoin.com CEO’su Roger Ver de yatırımcılar arasındaydı.

BNB Coin Fiyatı
BNB 25 Temmuz 2017’de piyasaya sürüldüğünde fiyatı 0.11 dolardı. Eylül ayında Binance’in artan popülerliği ile birlikte 2 doları gördü akabinde düzeltme yaparak 1 ile 2 dolar arasında seyretti. Ekim 2017’de token’lerin yakılması BNB fiyatına çok etki etmese de BNB çıkışına yavaşça devam etti. Binance sonraki çeyrekte, yani Ocak 2018’de 1,821,586 BNB yaktı ve o sıralarda BNB fiyatı 24 dolara kadar aniden çıktı. Sonrasında fiyat gerilese de BNB tekrar toparladı ve bu yazının yazıldığı tarihte 21 dolardan işlem görüyor. BNB’nin piyasa değeri şu anda 3.2 milyar dolar. Piyasa değeri olarak en yüksek 7. kripto para konumunda bulunuyor.

Piyasada bulunan birçok token’in gerekliliği tartışılırken BNB’nin sağladığı faydalar göz dolduruyor. Binance platformundan 50’nin üzerinde kripto para BNB ile alınabiliyor. Özellikle sıklıkla al-sat yapan yatırımcılar için BNB token’i vazgeçilmez bir kripto para.

BNB Nereden Alınır?
BNB token’lerinin neredeyse tamamı Binance borsasında işlem görüyor. Kullanıldığı alan Binance platformu olduğu için bu oldukça doğal karşılanabilir. Binance borsasından BTC, ETH, BCH ve birçok token’le satın alınabilir.
 
Üst