Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

En Popüler 5 Veritabanı Sistemi

oLed

Paylaşım Ekibi
1. MySQL

MySQL, dünyada en popüler olan veri tabanı sistemlerinden birisidir. Altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan bu veri tabanı yönetim sistemi sayesinde pek çok veri tabanı kolaylıkla yönetilmektedir. Hızlı ve sağlam olması nedeniyle övünmektedir. Bu nedenle pek çok kullanıcı 1995’ten beri kullanmaktadır. Platformlarda (Windows, Unix) ücretsiz olarak dağıtılmasına karşın ücretli seçeneği de bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu bir veri tabanı sistemi olması nedeniyle çok iyi bir şekilde özelleştirilmektedir. Web sunucuları için de kullanılabilen bu veri tabanı sistemi, php ve asp gibi web programlama dilleriyle entegre çalışabilmektedir. Dileyenler için grafik arayüzü versiyonu da MySQL’i yapan şirket tarafından MySQL GUI Tools ücretsiz dağıtılmaktadır. SQL eğitimi içerisinde verilen en fazla eğitim MySQL olmaktadır.

2. Oracle

Microsoft’tan sonra ikinci büyük yazılım şirketi olan Oracle, veri tabanı teknolojileri ile öne çıkmaktadır. Oldukça gelişkin bir sistem olan Oracle Database, büyük miktarda veriyi çok kullanıcı tarafından yönetilen bir ortamda, depolanmasına ve güvenli bir şekilde erişilmesine olanak tanımaktadır. Bireysel olarak pek olmasa da kurumsal alanda oldukça yaygın bir veri tabanı işletim sistemidir. Kolay ve esnek bir şekilde uygulama geliştirmeye müsait olması nedeniyle çok iyi bir veri tabanı olarak bilinmektedir. Oracle Database Admin yani DBA olarak anılan iş tanımı bile bulunmaktadır. Oracle sistemine hakim SQL eğitimi almış kişiler, bu tarz bir işe girebilir ve çalışabilmektedir. Oracle’ın tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden birisi de oldukça hızlı bir sistem olması ve büyük verileri hızlı bir şekilde işlem boyutunun yüksekliğine bakılmadan işleyebilmesidir.

3. SQLite

Kullanımı ve kaynak kodları açık olarak geliştirilen bir veri tabanı yönetim sistemi olan SQLite, C ve C++ dilleriyle geliştirilmiştir. En önemli özelliği, sunucu yapısı ve yapılandırma gereksinimi olmamasıdır ve bu yüzden çokça tercih edilmektedir. 2000 yılında ortaya çıkan veri tabanı sistemi, Linux, Windows ve MacOS için kullanılabilir durumdadır. Oldukça da hızlı bir veri tabanı sistemi olan SQLite, çeşitli SQL kursu tarafından da yan bir veri tabanı sistemi olarak gösterilmektedir. Sadece dosya yapısı ile çalışması nedeniyle pek çok eğitmen de bu veri tabanı programını önermektedir. Özellikle eski sistem bir sunucuya yerel sunucu kurmak yerine dosya yapısı nedeniyle hantallık yapmayan SQLite kurulduğu takdirde oldukça mantıklı olmaktadır.

4. PostgreSQL

Veri tabanı yönetim sistemleri içerisinde SQL sorgu dilini direkt olarak destekleyen ve güvenli, geniş, performansı yüksek bir veri tabanı sistemidir. Unix ve NT işlemcileri bulunan bütün Windows sürümlerinde kullanılabilir. 1977’de başlanan ilk geliştirmeleri, 1996 yılında tamamlanarak yayına alındı. Her bir beta sürümü 1 aylık deneme süreçlerinden geçerek çıkarıldığından dolayı oldukça güvenli ve hatasız çıkmaktadır. Böylelikle kararlı ve güvenli olması nedeniyle pek çok yazılımcı tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu oluşu da oldukça önemli bir değer teşkil etmektedir. SQL kursu veren pek çok kurum bu veri tabanı sistemini de önermekte ve öğretmektedir.

5. Firebird

Firebird, C++ diliyle yazılmış, Borland açık kaynak kodları tarafından geliştirilerek ortaya çıkartılan bir veri tabanı sistemidir. Kendisi de aynı şekilde açık kaynak kodludur. Ücretsiz olması, kapasite sınırının olmaması ve düşük sistemlerde çalışabilmesi de oldukça önemli özelliktir. Diğer büyük sistemlerde olmayan güzel özellikleri de bulunmaktadır. Bunlar trigger ve transcation gibi özelliklerdir. Web uygulamaları için oldukça kolay olmaktadır ve rahatlıkla kullanılabilir bir veri tabanı sistemidir. İşletim sistemlerinde de kararlı bir şekilde çalışarak yazılımcılar için oldukça güzel çözümler sunmaktadır.

Üst Alt