Google Gözünden Seo Nasıl Yapılır?

I Love Google

Paylaşım Ekibi
Değerlendirme - 100%
Katılım
30 Kas 2019
Mesaj Sayısı
290
Beğeni Sayısı
42
Yaş
32
Konum
Ankara
Ticaret
Google bizden nasıl bir web sitesi hazırlamamızı istiyor? İçerik yazarken ve link inşası kurarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu gibi sıkça sorulan soruların cevabını Google çalışanı Matt Cutts vermiştir. Yazıyı mutlaka sonuna kadar okuyun!

Matt Cutts, Google’da yaklaşık 20 sene görev almıştır. Spam ekibinin başında bulunan Matt, 2017 yılında istifa etti. Ancak zamanında yaptığı açıklamalar bize rehber niteliğinde olacaktır.

Matt Cutts isimli mühendisin, öfkeli webmasterlar tarafından 3 kez gerçek ölüm tehditi aldığını biliyor musunuz?

Sosyal Sinyallerin Sıralamaya Etkisi var mı?
Moz.com sitenin araştırmasına göre, sosyal ağlardaki etkileşimin ve link paylaşımının Google sıralamaları ile pozitif bir korelasyona sahip olduğu iddia edildi. Ancak Matt Cutts buna ithafen “Sosyal sinyaller bir sıralama faktörü değil. Etkileyici içerik yazımına odaklanın!” şeklinde cevap verdi.
Öyle ki SearchMetrics verileri de bu iddiaları destekliyordu. Google +1 ve Facebook paylaşımları, backlink sayısından daha önemli bir kriterdi.

Yeni sitelere gerçekten şans tanınıyor mu?
Matt Cutts:
Google, arama yapan kullanıcılara farklı sonuçlar sunmak ister. Büyük markalar kadar yeni veya küçük işletmelere de şans tanıyabiliriz. Geçmişte insanlar buna “sorgu çeşitliliğini hak ediyor” olarak isimlendirirdi.

Önerimiz niş konulara yönelmeniz, bir ilerleme kaydettikten sonra daha genele genişlemek mantıklı bir karar olacaktır. Hipmunk.com seyahat sitesi buna güzel bir örnek. Bu web sitesi, seyahatinizin nasıl olacağını harika görseller ile sunuyor ve kullanıcı arayüzüyle insanların dikkatini çekiyor.
ForumWebmaster Görüşü:
  • Google, yeni sitelere bazı durumlarda öncelik tanımakta ve bu sitenin kalitesi hakkında yorum yapabilmek adına kullanıcı deneyiminden faydalanıyor; hemen çıkma oranı ile test ediyor. Bu ayrıcalığı lütfen doğru bir şekilde değerlendirin.
  • Dijital pazarlama yerine seo gibi daha özele giren siteler açabilirsiniz. Ya da seo yerine yerel seo, e-ticaret seo gibi. Genel bir seo blogunda yerel seo, sitenin çok küçük bir parçasını oluşturacaktır. Ancak tamamen yerel seo ile alakalı bir web sitesinde bununla ilgili daha kapsamlı yazılar bulabilirsiniz. Arama yapan kullanıcı sizce hangisini görmek ister? Google, niş siteye öncelik tanıyacaktır.
  • Hipmunk.com sitesi ile aslında ziyaretçiye faydalı olan online araçların öneminden bahsedilmiş.
 
Üst