Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

IRCd Nedir? IRC Hosting Ne İşe Yarar?

I Love Google

Paylaşım Ekibi
Değerlendirme - 100%
1   0   0

İRC SERVER NASIL AÇILIR ? İRC HOSTİNG NEDİR ? NERDEN ALINIR ?

Eğer iyi bir irc kullanıcısı iseniz ve bir irc sunucusu açmaya karar verdiyseniz , bu yazıda sizlere yönelik bazı önemli noktalara değineceğiz.
Öncelikle irc sunucu sahibi olmak herkesin hayali olup uzak olmayan bir amaçtır. Zira irc sunucu açmak işlerin en kolay kısmıdır.Önemli olan kullanıcı sayısını nasıl artırabileceğinizdir.
mirc

irchosting

Neden irc sunucusu açmalıyım ?

Aslında sunucu açmanın bir kaç sebebi vardır
  • Artık başka sunucularda kızlara hava atmak için beni uzaklaştıran , tahammül edemeyen insanlar yüzünden
  • Bir sunucuyu severdim ve tamda burası bana göre derken birileri gelir proxy ve benzeri saldırılar ile sunucunun içine ederdi ve ben müdahale edemezdim. ( çünkü sunucu benim değildi ve sunucuyu yönetenler acemiydi. )
  • Bir sunucu sahibi olmayı istyordum zira bende bir çok kullanıcıya sahip büyük bir sunucuyu yönetmek istiyordum.
  • Sunucularda kanallarda sohbet ettiğinde seni atan op mu dersin , kanal sahipleri mi dersin yada sunucu adminleri mi dersin , hiç biri adil davranmaz. Bu yüzden ben bir sunucum olursa daha adil bir düzen kurmak istiyordum.
  • Son olarak sevdiğim arkadaşlarımla aynı kanallarda bulunmayı ve kanalları yönetmeyi istiyordum.

İRC sunucusu açmak için neler bilmem lazım ?

İRC sunucusu açmaya karar verdiyseniz bazı ufak tefek şeyleri bilmeniz lazım yada shell desteği aldığınız yani serverı açtırdığınız yerden sürekli destek alabilmeniz gerekiyor. Yine de bilmeniz gerekenler var.
  • Bir yazılımcı yada Koder olmayabilirsiniz ancak yeterli telnet bilgisine sahip olmanız gerekir. Sunucunun çeşitli sebeplerden kapandığından açmak , servisleri başlatmak yada oyun ve koruma botlarını ( eggdrop ) sunucuya sokabilmek yada bir kişiye admin/oper yetkisi eklemek için bilmeniz gereken temel komutlardır.
  • İRC sunucusu açtınız ancak sitenize birileri sürekli saldırılar yapıyorsa bazı irc komutları , spam komutları yada servera giriş kodu , giriş portları , sabit ident ekleyerek saldırıları engelleyebilirsiniz.
  • Telnet’i hiç kimseye vermemeli gerekli desteği ve sormak istediğiniz soruları sadece shellciye sormalı ve gerekli bilgileri ondan öğrenmelisiniz.
  • Yukarıdakileri hiç birini bilmeden de sunucunuzu yönetebilirsiniz. Güvendiğiniz birine telnet’i emanet edebilir yada sunucunuzu kurdurduktan sonra sadece shellciye telneti kullandırabilirsiniz. Yani cafcaflı şeyler yapmak istemiyorsanız kurulduğu gibi kullanabilir , hiç bir destek almadan sürdürebilirsiniz.

İRC sunucu açmak için neler gereklidir ?

Eğer bu işi hiç bilmiyorsanız muhtemelen ne dediğimi pek anlayamayacaksınız ancak özetle bilmeniz gereken gerekli irc sunucusu araçlarını yazayım.
  • Domain alın ; Bir domain ( alan adı ) sahibi olmalısınız. Yani ornek.com gibi bir alan adı olabilir www . seninsunucun . com , net , org uzantılı herhangi bir isim olabilir.Senelik en 40 tl isimtescil ,natro , godaddy , vs gibi bir firmadan adınıza açacağınız üyelikle bir domain satın alabilirsiniz.Not: Başkalarına aldırtmayı yada aldırsanız dahi kendi üyeliğinizle aldırın yada kendinize aktarın.
  • Web Hosting ; Domain aldınız bittimi hayır sizin bu 40 tl ye aldığınız domaine birde web hosting lazım.Webhostingler genelde linux olarak kullanılır yani bireysel web hosting yazarsanız onlarca site gelir.İster domaini aldığınız yerden ister başka yerden web hosting alabilirsiniz. Web hosting ile www . siteadiniz . com için bir depo alanı satın alırsınız.Bu depo alanında web sitenize ait herkesin ulaşabileceği dosyaları barındırırsınız. Deneme amaçlı bir “ücretsiz html tema” alıp o aldığınız web hosting kısmına atarsanız ve tarayıcıya www . siteadiniz . com diye yazıp girerseniz o temayı görürsünüz.( Aldığınız alan adı yani domainin panel ayarından , web hosting aldığınız yerin nameserverlarına ( NS adresleri) yönlendirerek siteyi aktif edebilirsiniz. )
  • IRC HOSTİNG ; En önemli kısım burası yani irc server’a sahip olacağımız kısım. Artık bir website ( domain + webhosting ) ‘miz var.Bundan sonra size birde web hosting gibi irc hosting lazım.Yani irc.siteadiniz.com nasıl olcak. Öncelikle gidin iyi bir irc hosting firması bulun ve ondan bir webhosting satın aldığınız gibi bir irc hosting satın alın.Size diyecektir ki tamam ben irc.siteadiniz.com için bir hosting hesabı açtım. Sizde gerekli yönlendirmeleri yapın.Sizde ben bilmiyorum cpanelime girip siz yaparmısınız. Bundan sonrasını o sizin için halledecektir.

Piyasadaki irc hosting firmaları nelerdir ?

İRC hosting , önemlidir çünkü irc hosting aldığınız yer ikide bir kapanırsa sahip olduğunuz kullanıcılar sürekli kapanan bir sunucudan kaçarlar ve siz kullanıcı kaybı yaşarsınız. Bu yüzden düzgün bir yerden irc shell yani irc hosting almalısınız.
Piyasada bilinen irc hosting firmaları için Google’a “İRC HOSTİNG” yazabilirsiniz. Yada eğer vps , vds gibi sunucular ile alakalı bilginiz varsa kendinizde kendi irc sunucunuzu kendi aldığınız vps yada vds gibi makinalarda barındırabilirsiniz.

Üst Alt