Kuzey İrlanda'daki şiddet olayları yeniden başladı

DAMAR

Gold Üye
Katılım
17 Şub 2021
Mesaj Sayısı
146
Beğeni Sayısı
0
Konum
Turkey
Kuzey İrlanda'daki şiddet olayları yeniden başladı

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta, İngiltere ile birlik yanlılarının Prens Philip’in ölümü üzerine ara verdiği şiddet eylemleri, cenaze töreni sonrası yeniden başladı.

dt8hBCTXNUKA3Z-jpc_MbQ.jpg

Avrupa Birliği (AB) ile varılan Brexit anlaşması gereği Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasında ticarete sınırlama getiren düzenlemeye karşı çıkan birlik yanlısı Protestanlar, yeniden sokağa çıktı.
Stn9sFLpCUyOzuG2gkNe0A.jpg

Ateş yakarak yolu kapatan protestocular, polise taş ve şişe attı. Polis, grubun Katoliklerin yaşadığı alana geçmesine izin vermedi.
xRvF3xMaM0upJgGTOb0Ezw.jpg

29 Mart'ta başlayan olaylara Prens Philip’in 9 Nisan'da ölümü üzerine ara verilmişti. Ancak birlik yanlıları, 17 Nisan'da yapılan cenaze töreni sonrası sivil itaatsizlik çağrıları yapmıştı.
4ug3NSIsNkWbaDQ04LhZtw.jpg

Birlik yanlıları, Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü'ne karşı çıkıyor. Protokol, Birleşik Krallık'ın parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenliyor.
ElBAq9iumEieYuL9FunpNg.jpg

Protokole göre Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor. Birleşik Krallık'ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor. Birlik yanlıları, Kuzey İrlanda Protokolü'nün ticarete zarar verdiğini ve Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'taki konumunu tehdit ettiğini savunuyor.
J73u0VZ8OUOoBadVGxTBCQ.jpg

Ayrıca ayrılıkçı Sinn Fein partisi üyeleri ve yetkililerinin eski bir IRA istihbarat şefinin geçen haziran ayındaki cenaze töreni sırasında yeni tip corona virüs (Covid-19) yasaklarını ihlal etmesi ve polisin müdahalede bulunmaması da diğer bir sebep olarak öne çıkıyor.
1gTlu31Qqki1kf_pr1Hf1Q.jpg

İngiliz imparatorluğunun ilk sömürgesi İrlanda adasından İngiltere'nin elinde kalan kısmı teşkil eden Kuzey İrlanda, 1960'lı yıllardan 1998'e kadar Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere ile birlik yanlısı Protestanlar arasındaki çatışmalara ve terör olaylarına sahne olmuştu. 40 yıla yayılan ve "Sorunlar" diye anılan yıllarda terör olaylarında 3 bin 500 kişi hayatını kaybetmişti.
Zko9KozZ9UORttUOj1PSig.jpg

Ada ancak 1998'de imzalanan Hayırlı Cuma Anlaşması ile sükunete kavuşurken, Kuzey İrlanda'da çatışan tarafların ortaklığına dayalı bir bölgesel yönetim kurulması üzerinde anlaşılmıştı. Belfast Anlaşması olarak da bilinen metinler, Kuzey İrlanda'da bugün yürürlükte olan bölgesel yönetimin temelini oluşturuyor.
 Barış anlaşmasının üzerinden geçen 20 yılı aşkın süreye karşın, bölge halkı arasında güven tam olarak tesis edilebilmiş değil.
zJpZDmQ7mkmYIEv_A5Lsqw.jpg

bQ-ZWwlnb0Od45Obb0d1Vw.jpg

8d7utJtE00iKLxGnCubONg.jpg

C8zlaZ2jakqXOUjvHKNnzg.jpg

I4IFFuiVGkCIm0XTZjMXTg.jpg
 
Üst