Signal uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

seodevri

Moderatör
Katılım
10 Ara 2020
Mesaj Sayısı
208
Beğeni Sayısı
1
Konum
türkiye
Signal uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Elon Musk’ın önerdiği mesajlaşma uygulaması Signal son zamanlarda WhatsApp'ın alternatifi olarak gündemdeydi. Mark Zuckerberg'in de Signal adlı WhatsApp rakibi mesajlaşma platformunu kullandığı ortaya çıktı. İşte şifreli şekilde sesli, görüntülü arama ve mesajlaşma uygulaması olan Signal hakkında merak edilenler…

iOS, Android ve bir masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

Signal uygulaması standart cep telefon numaralarını kullanır ve diğer Signal uygulamasında kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme bulunur.

Open Whisper Systems'a ait Signal yazılımı ücretsiz ve herkese açık bir kaynak. Apple’ın iOS’u ve Android için şifreli telefon görüşmesi ve yazılı mesajlaşma hizmeti sunuyor. Open Whispers Systems, Signal Protocol’ü WhatsApp’e entegre etmek için WhatsApp ile ortaklığa gitti. Yazılımın original ses şifrelemesi, Zimmermann Gerçek Zamanlı Aktarma İletişim Protokolü’ne (Zimmermann Real-time Transport Protocol-ZRTP) dayalı. ZRTP'nin, canlı telefon görüşmesinin dinlenmesi anlamına gelen ‘araya giren adam saldırılarına' (Man-in-the-middle-attack-MiTM) karşı güvenli olduğu belirtiliyor.

WHATSAPP İLE ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Signal’de gerçeklesen her şey üst düzey güvenlik adına uçtan uca şifrelenir. Ses aramasındaki ağır şifrelemeden dolayı arama birkaç saniye geç başlasa da ses kalitesi yüksektir ve kesilmeler yaşanmaz.

Ayrıca WhatsApp kişi listelerini şifrelemezken, Signal hiçbir şekilde buna izin vermez.
 
Üst