SpaceX ile ikinci sefer: NASA, uzaya 4 astronot gönderiyor

seodevri

Moderatör
Katılım
10 Ara 2020
Mesaj Sayısı
208
Beğeni Sayısı
1
Konum
türkiye
SpaceX ile ikinci sefer: NASA, uzaya 4 astronot gönderiyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), milyarder Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX ile ikinci kez uzaya astronot gönderiyor.

NASA ve SpaceX ortaklığında ikinci kez gerçekleştirilecek uzay yolculuğu kapsamında 4 astronot Uluslarası Uzay İstasyonu'na (ISS) gidiyor.

Launch Complex 39A'dan SpaceX'in 'tekrar kullanılma' özelliğine sahip Falcon 9 roketiyle fırlatılan Crew Dragon uzay aracındaki astronotlar altı aylık bir görev için ISS'te olacaklar.

Bu yolculuk, NASA'nın özel bir şirket olan SpaceX ile ISS'e gerçekleştirdiği ikinci, toplamda üçüncü seferi oldu. Ayrıca, fırlatma esnasında kullanılan

SpaceX, fırlatmayı Twitter hesabından canlı yayınladı.

CREW DRAGON'UN İLK KADIN PİLOTU

Crew-2
isimli görev kapsamında ISS'e iki ABD'li, bir Japon ve bir de Fransız astronot gidiyor. Bu astaronotlar NASA'dan Shane Kimbrough ve Megan McArthur, JAXA'dan (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) Akihiko Hoshide ve ESA'dan (Avrupa Uzay Ajansı) Thomas Pesquet, Crew Dragon Endeavou.

Crew 2'nin pilotu McArthur, Crew Dragon'un ilk kadın pilotu ve diğer ekip üyeleriyle SpaceX kapsülüne binen ikinci kişi olarak tarih yazacak.

Dünyanın 400 kilometre yukarısında yer alan istasyona normalde perşembe günü gerçekleştirilmesi planlanan sefer, kötü hava şartları nedeniyle ertelenmişti. Yolculuk, 24 saat sürecek.

Öte yandan, SpaceX'in ilk görevinde gönderdiği Crew-1 ekibi hala uzay istasyonunda. Crew-2'nin yanaşmasına hazırlık olarak kapsülün yeri değiştirildi. Crew-1 görevindeki 4 astronot bu ay sonunda Dünya'ya geri dönecek.

CMYj-OPqe0uShvo-dY3ReA.jpg
CREW-1 DE BAŞARILI OLMUŞTU

NASA’nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan Crew Dragon kapsülü, içerisindeki mürettebatın hiçbir müdahalesine gerek kalmadan otomatik bir şekilde ISS’e bağlanmıştı.

Crew Dragon’u uzaya taşıyan Falcon 9 roketi, fırlatma tamamlandıktan sonra Atlantik Okyanusu'ndaki iniş rampasına başarıyla geri dönmüştü.ARŞİV: SPACEX'İN İLK İNSANLI UZAY ARACI FIRLATILDI
 
Üst