Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

SQL Nerelerde Kullanılır?

oLed

Paylaşım Ekibi
Katılım
17 Nis 2020
Mesajlar
142
Tepkime puanı
24
Konum
Aydın
SQL bir sorgu dili olarak ortaya çıktığında aslında büyük bir problemi çözmek istiyordu ve çözdü de. SQL genel olarak bir ver itabanında sorgu yapmak, arama yapmak ve veri tabanını düzgün bir şekilde yönetebilmeye yarayan bir sorgu yazılım dilidir. İlişkisel veri tabanı sistemlerinde standart bir dil olarak kendini gösteren SQL, özellikle büyük veri ile uğraşan firmalarda ve özellikle veri analizi yapabilecek kapasitede büyük bir veriyi toplayan şirketlerde kullanılan üst düzey bir dildir.

Bu dil sayesinde örneğin bir hastanede yatan kişilerin veri tabanında sorgusu yapılabilir, kişilerin sağlık geçmişleri ve geçirdikleri hastalıkları görebilirsiniz. Ülkemizde de son yıllarda harika bir biçimde işleyen E-devlet sistemi de SQL’in güzelliklerini görmek adına en iyi örnektir. Kişinin sabıka kaydı olup olmadığının tespiti, sigorta kayıtlarını öğrenmek, öğrenci olup olmadığı hakkında bilgiler, askerliğini yapıp yapmadığı gibi bilgileri sistemden alan ve sorgu sayesinde kullanıcıya gösteren veri tabanlarının temelinde SQL sistemleri yatmaktadır.

Veriler büyük Hard disk denen ve sonradan erişilmesi mümkün olan sistemlerde saklanır. RAM bellekler geçici ancak Hard diske kaydedilen verilen kalıcıdır. Bilgisayara veya büyük sunuculara saklanan verileri tekrar erişebilir durumda düzenli bir şekilde saklanması için SQL sistemlerinin önemi büyüktür.

SQL Neye Hizmet Eder?
SQL özellikle büyük firmalarda sistemlerin işlerliği ve veri tabanında bilgilerin rahatlıkla bulunup kullanılabilmesini amaçlar ve işleri kolaylaştırır. İnternet sitelerinde özellikle E-ticaret siteleri olsun, ürün satış ve sipariş sistemlerinde, okul ve hastane gibi kamu kurumlarında veri tabanının işlerliği oldukça önemli olmaktadır.


Bir bilgiyi ortaya çıkartmak ve bu bilgi ile işlem yapmayı kolaylaştırması bakımından SQL’in hizmetleri oldukça fazladır. Verdiği hizmetler ise özellikle işleri hızlandırmak ve veri depolamanın kolaylaştırılması üzerinedir. Ham bir bilgi her zaman için hard diskte saklanabilir ancak verinin işlerliği olması, görüntülenebilmesi ve en önemlisi de istenen değerin veri tabanında bulunabilmesi çok önemli olmaktadır.

SQL standart bir tabandır ve bu tabanı kullanarak pek çok sorgu yapılabilen ünlü programlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları MySQL, Mssql, Microsoft SQL Server, Oracle, Firebird ve Access gibi program ve yazılımlar bulunmaktadır. Bu araçlar ile uygulamalarınızda veya web sitelerinizde sorgulama yapmak oldukça kolaylaşmaktadır.
 
Üst Alt