Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu: Özge Karabulut

seodevri

Moderatör
Katılım
10 Ara 2020
Mesaj Sayısı
208
Beğeni Sayısı
1
Konum
türkiye
Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu: Özge Karabulut

Türk Polis Teşkilatı, envanterine dahil ettiği Atak helikopteriyle terör başta olmak üzere suç ve suçluya karşı daha etkin mücadele veriyor. Aynı zamanda havacılık alanında bir ilk de yaşandı. 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti. Karabulut, ''Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görevi ifa etmekten ayrıca gurur duymaktayım" dedi.

MrZs0yWnIEmRhChzQWtOKw.jpg

Türk Polis Teşkilatı, Atak helikopterini envanterine dahil ederek terör ve suçla mücadelede önemli bir aşamaya ulaştı.
_hAQUtwwuke6IgZq4TnlsA.jpg

Hava araçlarıyla 40 yıldır vatan semalarında huzur ve güvenliği sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı, 25 Şubat'ta envanterine dahil ettiği ilk Atak helikopteriyle görev konseptinde de değişikliğe gitti.
_7NaIcPBzUuwaWxd1KZl9g.jpg

Polis havacılık ekipleri, dünyada hiçbir polis teşkilatında bulunmayan taarruz sınıfı helikopteriyle teröristlerle sıcak çatışmalarda helikopterle doğrudan saldırı gücüne sahip oldu.
llgWCn4r1EehKyFHJE0ACg.jpg

Aynı zamanda Emniyet Havacılık Daire Başkanlığında Atak helikopterini kullanan personel konusunda da ilk yaşandı.
74NfMXw5UEqtx40gx8p8_w.jpg

Başkanlık bünyesinde görev yapan 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti.
dZrpQjeZOUurXbbx79Zglw.jpg

Karabulut, bu başarısıyla Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihe geçti.
35BDr5Ru0EyArIhn1vEtcA.jpg

Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, mesleğe komiser yardımcısı olarak başladığını, daha sonra Havacılık Daire Başkanlığının pilotaj sınavında başarı göstererek eğitimlere katılmaya hak kazandığını söyledi.
5parqh1qykSLaDW6Hm30Fw.jpg

Pilotaj eğitiminin ardından Bell 429 ve Atak helikopterlerinin intibak eğitimlerini de başarıyla tamamladığını belirten Karabulut, son 2 yılı pilot olmak üzere 4 yıldır Emniyet Teşkilatında görev yaptığını söyledi.
QE6CfQCA5kmxUqBKfDicrw.jpg

Dünya üzerinde ilk kez bir polis teşkilatının, görev konseptini değiştirerek taarruz helikopterini envanterine kattığına ve bu alanda pilotlar yetiştirdiğine dikkati çeken Karabulut, "Ben de Atak pilotu olduğum için gururluyum. Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görevi ifa etmekten ayrıca gurur duymaktayım." dedi.
6C4PRJReyEyUSKDWGSPn3A.jpg

Atak helikopterinin "tandem" adı verilen kokpit dizaynına sahip olduğunu, önde "gunner", arkada kaptanın oturduğunu dile getiren Karabulut, "Gece ve gündüz görüntüleme flir sistemiyle uzun menzillerde hedef teşhisi ve tespiti yapabilmekteyiz. Bu anlamda helikopterimiz görev konsepti açısından gücümüze güç katmaktadır." dedi.
eS3N8-7C8EOqs7BIMzMo0g.jpg

Göreve çıkarken öncelikle dikkat ettikleri hususun disiplin olduğunu söyleyen Karabulut, "Gurur verici bir şey, heyecanlı. Türk Polis Teşkilatının ana amacı olan kamu güvenliğini sağlamak ve vatan topraklarını korumak için 'gökyüzü polisleri' olarak 7 gün 24 saat görev başındayız. Bu anlamda daima 'Atak' ve hazır şekilde görevimizi ifa ediyoruz" ifadelerini kullandı.
OGLBsjqS-E6kZ2BA3nXkIg.jpg

Karabulut, kendisi için zaman zaman endişelenen ailesinin, vatana hizmet ettiği için mutlu olduğunu belirterek, Emniyet Teşkilatı'nda kadın erkek ayrımının yapılmadığını, verilen görevleri disiplinli şekilde yerine getirdiklerini sözlerine ekledi.
GQnNVT68I0-DpkwdxPA3RQ.jpg

TSK’nın son yıllarda envanterine kattığı T 129 ATAK helikopteri, hem tarruz hem de taktik keşiflerinde kullanılıyor.
i3LywQ5olUO2gEPy1rySig.jpg

ATAK helikopteri, tamamen yerli imkanlarla üretilen silah ve güç sistemlerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.
Fhx2YZbAhkCsaQfAE_gRxQ.jpg

Türk yapımı lazer güdümlü Cirit füzesi ve uzun menzili Mızrak tanksavar füzesi ATAK’ın silahları arasında yer alıyor.
tuitQlL1Z0-d18BDQrPozg.jpg

T-129 ATAK, 5 palli ana rotor, güçlü motoru, yeni nesil hedef tespit sistemi, entegre kask sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisi, sayısal kokpit mimarisi, görev bilgisayarları ile gelişmiş uçuş ve atış kontrol istemleriyle öne çıkıyor.
JJ_-fhhgy020K0YdfOQ-ww.jpg

Helikopter, iki pilotun da maksimum görüşe sahip olduğu tandem adı verilen önlü arkalı kokpit dizaynıyla dikkati çekiyor. Yüksek manevra kabiliyetine sahip ana rotor sistemi ve her biri bin 292 beygir güç üreten iki motoru helikopteri benzerlerinden üstün kılıyor.
Mh7DP8IAdEGp62iGm75Tig.jpg

Ortalama görev ağırlığıyla 274 kilometre hıza ulaşabilen ATAK, standart yakıt ile 3 saat havada kalabiliyor ve 519 kilometre menzile ulaşabiliyor.
961Cn2B3EUS5QRS_l4vMnA.jpg

14 metre 60 santim uzunluğa ve 3 metre 95 santim yüksekliğe sahip helikopter, paller ile gövdenin yakın olmasının da etkisiyle üstün bir manevra kabiliyeti gösteriyor.
e0pd5UO3_USsRFJOxaQ9FA.jpg

360 derece manevra gücüne sahip ATAK helikopteri, 90 dereceye yakın açılarla yükselme, dalma, burun ya da kuyruk sabit kalacak şekilde kendi etrafında dönme ve yan uçuş gibi manevraları başarıyla gerçekleştiriyor.
Q3MCSbbkgUCwEjsQknqGxQ.jpg

ATAK, aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet top mermisiyle görev yapabiliyor.
N7h-2eGd-0aN7xh0JOxT3A.jpg

ATAK helikopterinde gece-gündüz termal görüş ve hedefleme sistemi ile avcı kaska montajlanmış nişangah sistemi bulunuyor.
ERhLcuJOOUeTDRcKgkyrpg.jpg

Hedefleri lazer sistemiyle koordinatlayan ATAK, çıplak gözle görmeden de hedefi yok edebiliyor.
61sGCVuLNE21-01R4mg9RQ.jpg

Hedefleri lazer sistemiyle koordinatlayan ATAK, çıplak gözle görmeden de hedefi yok edebiliyor.
LgZWOJZlEUKuhRHsCd1I_g.jpg

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından 2014 yılından itibaren teslim edilmeye başlayan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin sayısı 2017 yılı sonu itibariyle 27’ye ulaştı.
noPtiLhHw0SJU80smLLjDQ.jpg

1UtGFKTIXE-Q5BQkUJRLYw.jpg

rTB17KQw80S0HwkyIzWW_Q.jpg

3nvxp6Q-h0mglhJ9pNbaZg.jpg

hdVd16StWkaull1k505uIg.jpg

mzeZUAC_Q0O8CRCJ46XTCQ.jpg

kA2XDWAhYUGxVmjmoM4L3w.jpg

oeft_sJI90qwkwOjDmAuJA.jpg

WFXkuAk-u0uMjB-fqgHoEA.jpg

hQ8y5Sy5LkOXU2LfUP-33Q.jpg

I4DfIx1iS0m7Qwew8grQjA.jpg

XN3uUb4O3EW7J7_dmf1Uvw.jpg
 
Üst