Webmaster Forum Nedir? Nasıl İşletilir?

Esat

Yönetici
Katılım
26 Kas 2019
Mesaj Sayısı
122
Beğeni Sayısı
45
Ticaret

Webmaster Forum Nedir?


Günümüzde bütün teknolojik haberler, teknolojik sektör haline gelmiş bir internet sektörü bulunmaktadır. Bu sektör milyonlarca hatta milyarlarca kişiye hitap etmektedir ve Pazar payı bu sebeple çok büyüktür. Bu kadar büyük bir pazarda webmaster kişilerin de payı gittikçe artmaktadır.


Webmaster kişiler dedik peki bu kişiler nasıl geçim sağlıyor? Bir firmada mı çalışıyor maaş mı alıyor? Kazancını nasıl sağlıyor? İşte burada devreye giren nokta webmaster forumları olmaktadır. Mutlaka her webmaster bu forum sitesine girmektedir. Örneğin bir site kurmanın temelleri domain ve hosting’ten geçmektedir. Domain dediğimiz şey alan adı yani sizin sitenizin adıdır. Domain adınız çok uzun olmamalı ve sitenin içeriği ile uyuşmalıdır. Örneğin çay satışı yapacağınız bir site kurmak istiyorsunuz. Alan adınız ne olmalı? Caysatinal.com olabilir mesela. İnsanların genellikle çay satın almak için google üzerinde aratmış olduğu kelimeleri hedef almalısınız. Peki çay satışı ve bu anahtar kelimenin hacmi yani aylık aratılma miktarı gerçekten fazla mı?

İşte bütün bu konuları inceleyen ve taktikleri veren de bir web sitesi olacaktır. Konumuza dönecek olursak bir alan adını almadan önce bir SEO analiz aracıyla o kelimelerin aylık aranma hacmi araştırılmalıdır. Aylık 1000 hacme sahip bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmak pek de kârlı bir girişim olmayacaktır. Diyelim ki domain içeriğine karar verdik ve aranma hacmini de yakaladık. Şimdi peki sitemizin adını nasıl alacağız?Webmaster Forumu İçeriği Nelerdir?


Domain dediğimiz zaman ilk akla gelecek şey yanında bir de sunucusunun olmasıdır. Tek başına bir site adı barınamaz ve üzerinde barındığı bir de sunucu gerekir. Bilmediğiniz tanımadığınız bir server firmasından kiralama yapmanızı tavsiye etmeyiz. Siteleriniz hem çok yavaş olabilir hem de saldırılara maruz kalabilir. Bu nedenle güzel bir hosting firması araştırmalı ve yorumlarını okuduktan sonra onu da alıp almayacağınıza karar vermelisiniz. Webmaster forum içeriklerinde gördüğünüz hosting firmalarının en başta güvenilir bir hizmet sunduğundan emin olun. Verilerinizin güvenliğini ancak böyle alabilirsiniz. Önemli projeleriniz olabilir ve bu projede yıllardır çalışıyor da olabilirsiniz. Hiç bilmediğiniz bir yerden sunucu kiraladığınızda verileriniz de riske girer.Sitenizi bu nedenle güvende tutabilmek için verilerinizin şifrelendiği sertifikanızın olduğu bir serverda dosyalarınızı barındırmalısınız. Bu konularda hiç bilginiz yoksa daha önce hiç web sitesi kurmadıysanız veya daha önce hiç domain satın almadıysanız bir webmastera danışabilirsiniz. Kendiniz bu konuları öğrenmek için ise her zaman bizim forum sitemize uğrayabilirsiniz.Bu forumu dolaşıyorsanız mutlaka göreceğiniz konulardan biri de Web & Grafik Tasarım konusudur. Düşünün herkes webmaster olamıyorsa herkes de grafik üreticisi olamaz. O yüzden herkes bir şekilde bir grafik tasarımcısına ihtiyaç duyacaktır. Peki bu kişi ne yapar? Görsel zekaları yüksek, logo tasarımı yapan, kartvizit tasarımı, banner tasarımı, avatar tasarımı gibi hizmetleri olan bu tasarımcılar özel günlere has postlar da hazırlayabilmektedir. Örneğin sitemizdeki bazı profilleri incelediğinizde profillerinde hareketli avatar göreceksiniz. Bunların tasarımı, ana sayfamızdaki banner reklamların tasarımları bir grafik tasarımcısı tarafından yapılmaktadır. Eğer bu işte kendinize güveniyorsanız veya yapmaya karar verdiyseniz iyi bir yazılım bilgisi de olmalıdır. Bu grafikleri tasarlarken fazla sayıda çizim programına ihtiyacınız olacak.

webmaster-forum-nedir

Forum Nasıl İşletilir?


Sosyal medyayı yakından takip eden biri misiniz? Web, google, adsense, ads, domain konularına hakim misiniz? Cevabını olumlu ise bir adım öndesiniz diyebiliriz. Forum açmak çok kolay. Ama devam ettirmek asıl mesele. Bir Webmaster Forumu sürekli güncel olmalıdır ve içerikler sürekli güncel tutulmalıdır. Instagrama yeni bir güncelleme mi geldi bunu forumda derhal yayınlamalısınız ki google sizi güncel bir site olarak görsün.

Forum içerisinde bulunan bütün kategorilerinizde güncel konular olmalı. Ve bu konuların hepsi de orijinal makale olmalı yani SEO’ya uygun ve tamamen özgün olmalı. Forumda düzenli olarak her gün özgün içerik girişi yapmalısınız. Bunlar en öncelikli hedefleriniz olmalı.

Google arama motoruna yeni bir güncelleme geldi diyelim. Bu konuda güncellemeleri sitenizde yayınlarsanız daha fazla güncel içeriğiniz olmuş olur ve insanların önüne siteniz daha çok çıkar.


Yönetici Olmak İçin Neler Gerekir?


İçerisinde bulunduğunuz bunun gibi webmaster forumu olan siteler hem üyeler açısından hem de ziyaretçiler açısından oldukça vazgeçilmez bir yapıdadır. İçerikler üretildikte mesajlar yazıldıkça kullanıcılar artık forumdan ayrılamaz hale gelir. Örnek veriyorum 30 tane ticaret puanı almış bir kişinin artık sitede bir geçmişi olmakta ve aktivitesini devamlı olarak götürmek isteyecektir. Buradaki yöneticiler ise siteyi işleten olarak oldukça memnun kalacaktır. Bu noktada yöneticiler forumdaki reklamları da hazırlamakta ve reklam alanlarını da iyi bir şekilde yönetmelidir.Ziyaretçiler forumları genellikle e-ticaret yapmak için seçerler ve yaptığı ticaret konusunu her forumda paylaşmak isterler. Genellikle instagram konularında SMM panel işeten web site sahipleri google üzerinde aramalar yaparak kendi ticaretlerini forumlar üzerinden yayarlar. Bu sayede kendi panellerine ziyaretçi çekerler.Bizim de buradaki amacımız ziyaretçilere forum sitemizi duyurarak gelip burada reklam yapmalarıdır. Yöneticiler bunu sağlamak için forumu sürekli güncel trendlere göre hazırlamalıdır.

Site İşletmek Kaç TL İster?


Aklınızda bir forum açmak varsa cebinizde tabi bir miktar para olması gerekir. Eğer Xenforo altyapıda bir forum sitesi açacaksanız yazılım lisansı 170$ olarak karşınıza çıkar. Altyapınızı lisansladıktan sonra kullanacağınız eklentilere karar vermelisiniz. Burada eklentilerin çoğu da ücretlidir. Güzel bir site açmak için cebinizde en az 2000TL olmalıdır. Bu sadece kurulum içindir. Sitenize güncel içerikler girebilmek için yönetici olarak muhtemelen içerik girmeye vaktiniz kalmayacak ve dışarıdan makale hizmeti alacaksınız. İşte bu aşamada da düzenli olarak makalelere para ödeyeceksiniz.

Tabi domain ve hosting ücretlerini saymadık henüz. Bir domaini ortalama 50tl ye aldınız ve hostinginiz de aylık ortalama 30tl olacaktır. Bu başlangıç fiyatları ve sitenizin çok fazla ziyaretçisi olmadığını düşündüğümüzde çıkan tablodur. Forum siteniz çok popülerse ve anlık kullanıcı sayınız 100’ün üzerinde ise hosting paketleriniz arasına bir VDS eklemeyi unutmayın.

Genellikle forum yöneticileri 25-40 yaşları arasında olmakta ve bu yaşlarda insanların para kazanma isteği daha fazladır. İstedikleri zaman yatırım yapabilirler.

webmaster-nedir.JPG


Reklam Vermeli Miyim?


Bir firma sahibi olarak veya bir ufak işletme olarak bir webmaster forumuna reklam vermek isteyebilirsiniz. Bu noktada site yöneticilerimize her zaman danışabilirsiniz. Reklamlarınızı bir e-ticaret sitesine vermeniz daha fazla hit almanızı sağlayacaktır. Çünkü site içerisindeki konular genellikle webmasterları ilgilendirdiği için içerideki kişiler de bunlardır ve büyük ihtimalle sizin reklamınız ilgi çekici gelecektir.

Web sitemizin ana sayfasındaki reklamlar arasına katılmak veya farklı bölgelerde reklam vermek için sitemizi ziyaret edip yöneticilere mesaj atabilirsiniz.

Her ay güncellenen fiyatları dikkate alarak projelerinizi daha fazla ertelemeyin ve aklınızdakini koymaya başlayın. Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözüyle ufak bütçede bile olsa bir başlangıç fırsatını kendinize verin ve kendinizi webmasterların arasında ödüllendirin.Sitede Nasıl Satış Yapabilirim?


Bir site sahibi iseniz veya bir işle uğraşıyorsanız sosyal medya kanallarında çokça reklam yapmış olabilirsiniz. Bizler de webmaster forumları olarak sizin şirketinizi/işletmenizin satışlarını artırmak için çeşitli reklam seçeneklerini size sunabiliriz.

Ancak sizin kendinizin de yapması gereken bazı hazırlıklar var bunlar;

-Hareketli avatarınızın olması gerekir,

-Konu tasarımınızın olması gerekir,

-Logonuzun olması gerekir,

-İletişim numaranızı konuya yazmalısınız,

-Tek bir ödeme kanalı değil birden fazla olmalıdır,

-Yaptığınız işi herkesin anlayabileceği şekilde anlatmalısınız

-Kendi anlaşma kurallarınızı konuda belirtmelisiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra reklama ve konu açmaya hazır oldunuz demektir.
 
Üst