Yeni Araç Dolandırıcılık Yöntemi

esartpv

Paylaşım Ekibi
Katılım
30 Kas 2019
Mesaj Sayısı
245
Beğeni Sayısı
33
Yaş
30
Konum
Ankara
Ticaret
Alıntı

Öncelikle herkese merhaba 20 gün önce başımdan geçen bir olayı anlatacağım...
27.03.2020 tarihinde internetten bir araç buldum araç izmirdeydi ben İstanbul’da ikamet ediyorum. Telefonda araç sahibiyle anlaştık bana İstanbul’a geleceğini söyledi bende tamam dedim. Cuma günü olduğu için akşama doğru geleceğini bu yüzden banka yoluyla eft nin pazartesi düşeceğini PTT nin 7/24 işlem yaptığını bana kendininde PTT bank hesabı kullandığını ve bana PTT hesaba açarak paramı oraya yatırmamı söyledi. Bende kabul ettim araştırdım ve PTT bankacılığının güvenilir olduğunu öğrendim sonra en yakın İstanbul Pendik PTT şubesine giderek saat 13.40’da kendi adıma PTT hesabı açtırdım ve 67.000 TL paramı bankadaki hesabımdan açmış olduğum PTT hesabıma EFT yaptım. Buraya kadar herşey tamamdı. Param kendi PTT hesabımdaydı ne olabilirdi ki? Sonra 17.00 civarı arabayı alacağım şahsı beklerken birden hattım kapandı servis yok yazıyordu ne olduğunu anlamaya çalışırken bişeylerden şüphelendim PTT müşteri hizmetlerini aradım fakat kayıp çalıntı hattına 10 dakika bağlanamadım.. sonra vodafone bayisine gittim bana hattımın İzmir’de yedeklendiğini bir kopyasının çıkarıldığını bu yüzden hattımın kapanıp yedeklenen yeni simkartın aktif olduğunu söyledi bu işlemi benim yapmadığımı söyledim çok şaşırdım ama iş işten geçmişti hesabımdaki param gitmişti hemen karakola ordanda savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum.
O gün akşam e devlet sistemine girmeye çalıştım fakat şifremin yanlış olduğu hatasını aldım sürekli. 160 ı arayarak neler olduğunu öğrenmek istedim. Bana saat 15.40’da bizzat PTT şubesinden e devlet şifresi Aldığım söylendi. Bu işlemi benim yapmadığımı yasa dışı yapıldığını söylesemde derdimi anlatamadım. Bu işlemi yapan yani benim e devlet şifremi veren PTT şubesinden ve çalışanından şikayetçi oldum savcılığa suç duyurusunda bulundum.
Avukatım ile bu olaydan Anladığımız kadarıyla önce PTT şubesine gidilip benim adıma e devlet şifresi alınmış. (Sahte Kimlik yada başka yollarla). Sonra e devlet sistemime giriş yaparak kimlik bilgilerim vs herşeyim alınmış. ardından e devlet sistemi üzerinden PTT mobil bankacılığa direk giriş yapılıp tek kullanımlık şifreminde usulsüz bir şekilde yedeklenen hattıma gitmesiyle hesabıma giriş yapılarak paramı kendi hesaplarına aktarmışlar.

Şimdi burdan herkezin bunları okumasını istiyorum. e devlet şifresi verilmesi bu kadar kolay mı? E devlet sistemi üzerindeki kayıtlı numarama neden işlemin bilgim dahilinde yapılıp yapılmadığı mesajı gelmedi? PTT bu kadar güvensizmi? E devlet şifresi verilmesi bu kadar kolay olmamalı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst