301 Yönlendirme Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Hangman TR

Forum Üyesi
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
53
Beğeni Sayısı
5
301 Yönlendirme Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Web sitenizi yeni bir alana taşımadan önce 301 yönlendirmesi ayarlamak çok önemlidir ve yönlendirmemek SEO'nuzu tamamen rayından çıkarabilir.

Peki, 301 Yönlendirmeniz Neden Bu Kadar Önemli?

Önceki alan adınızdan gelen yüzlerce bozuk bağlantıyla sıkışmış olmanızdan dolayı 301 yönlendirmesi yapmak şarttır ve kırık bağlantılar kötü geri dönüşler anlamına gelir.

301 Yönlendirmesi Tam Olarak Nedir?

301 yönlendirmelerinin alan adı yönlendirmeyle aynı olmadığını unutmayın. Alan adınızı bir kayıt kuruluşunla barındırıyorsanız, hesap kontrol panelinizden başka bir adı kolayca yönlendirebilirsiniz. Ancak, tüm web sitenizi yeniden yönlendirmek ve bu değerli bağlantı suyunu korumak istiyorsanız, kalıcı bir yönlendirme komutu girmeniz gerekir.

Kısacası 301 yönlendirmesi, ziyaretçileri bir web sitesinden diğerine yönlendiren bir bilgisayar komutudur. Yönlendirmenizi ayarladığınızda, “301 kalıcı olarak taşındı” adlı bir HTTP durum kodu oluşturur. Bu nedenle ziyaretçileriniz eski web sitenizi ziyaret ettiklerinde anında yeni web sitenize kolayca yönlendirilirler.

301 komutu tüm gelen bağlantılarınızı yeniden yönlendirir, bu nedenle SERPS'de zemini kaybetmezsiniz.

Artık hangi yönlendirmeyi kullanacağınızı ve hangilerinden kaçınacağınızı keşfedelim.

Kalıcı Taşımalarda 302 Yönlendirme Kullanmayın

301 yönlendirmesi tek yönlendirme komutu değildir, ancak SEO konusunda ciddiyseniz istediğiniz komuttur. Yalnızca web sitenizde kısa bir süreliğine bakım yapılıyorsa 302 "geçici" yönlendirme ayarlayın. 302 yönlendirmelerinin SEO suyunu gelen bağlantılarınızdan emeceğini unutmayın, bu nedenle bu seçeneği çok dikkatli kullanın.

Karşılaşabileceğiniz başka bir yönlendirme seçeneği de meta yenilemedir. Yalnız bu SEO’yu korumak için iyi bir seçenek değildir. Ziyaretçilerinizi anında yeniden yönlendirmek yerine, birkaç saniye içinde yönlendirileceklerini belirten, bir mesaj içeren boş bir sayfa ile karşılanırlar.

Ziyaretçilerin web sitenizin yüklenmesini beklerken değerli zamanlarını boşa harcamak istemezsiniz, bu nedenle meta yönlendirmelerden mümkün olduğunca kaçının.

Web Sitenizi Doğru Şekilde Nasıl Yönlendirebilirsiniz

İnsanların yaptığı en yaygın SEO hatalarından biri, www ve www olmayan adresleri arasında 301 yönlendirmesi kurmamaktır.

Bu nedenle karar vermeniz gereken ilk şey, hangi URL'nin birincil web siteniz olacağıdır.

Birincil sitenizi oluşturduktan sonra, yönlendirmelerinizi ayarlayabilirsiniz. Ancak yönlendirmelerinizi nasıl ayarladığınız, kodlama ortamınıza ve sunucunuza bağlıdır.

Kullanabileceğiniz Ana Yönlendirme Yöntemleri:
- IIS Redirect
- ColdFusion
- PHP
- ASP
- ASP .NET
- Java
- CGI Pearl
- Ruby on Rails

Apache web sunucusu kullanıyorsanız bir .htaccess yönlendirmesi de ayarlayabilirsiniz. .htaccess, web sitenizi ve alan adınızı yönlendirmek için oluşturabileceğiniz bir yapılandırma dosyasıdır.

İşiniz bittiğinde 301 yönlendirme kodunuzu bir arama motoru dostu yönlendirme aracıyla test etmeniz gerekir.

Pazarlama Stratejinizden Ayrı Yönlendirmeler Yapma

Tüm eski gelen bağlantılarınızın yeni alanlarına yönlendirildiğinden emin olmak için tam bir SEO denetimi yaptığınızdan emin olun. İstediğiniz son şey, ziyaretçilerinizi yanlışlıkla kırık bağlantılar ve 404 hata sayfaları ile karşılaştırmamaktır.

Her zaman web sitenizin, dizinlerinizin ve dosyalarınızın yedeğini almalısınız. Yönlendirmeden önce ve sonra, tüm içerik bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak için whois bilgilerinizi kontrol edin.
 
Üst