Backlink Nedir ? Detaylar

I Love Google

Paylaşım Ekibi
Değerlendirme - 100%
Katılım
30 Kas 2019
Mesaj Sayısı
290
Beğeni Sayısı
42
Yaş
32
Konum
Ankara
Ticaret
Backlink, bir web sitesine bir başka web sitesinden verilen linktir. Backlink sayısı ve backlinklerin nitelikleri bir web sitesinin güvenilirliği konusunda önemli bir kriterdir.

Backlink kavramı ve bu kavramın önemi, Google'ın başarısı ile beraber gündemimize girdi. Google'ın meşhur PageRank algoritması da, backlinklerin bir web sitesine olan etki katsayısını hesaplayan önemli bir buluştu. Ve Google bu buluş sayesinde, diğer arama motorlarından çok daha doğru sonuçlar göstermeye başldı ve dünyada lider arama motoru oldu.

PageRank mantığını kabaca anlatmak gerekirse, link alan sitenin gücü artar, link verdiğinde ise gücü azalır, şeklinde özetleyebiliriz.

1588057934438.png


Buradan hareketler bir web sitesinin Google gözündeki değerinin yüksek olması için, backlinklerinin sayıca fazla olması ve kaliteli olması gerektiğini söyleyebiliriz. Ve bu kalitenin matematiksel bir karşılığı var ve bu da arama sonuçlarına önemli ölçüde etki etmektedir.

Follow ve Nofollow Linkler
HTML yapısında linklerin bulunduğu satırlarda follow ne nofollow şeklinde etiketler mevcuttur. Aşağıda "nofollow" etiketine sahip bir linke ait HTML kod parçacığı bulunmaktadır. Böyle bir durumda ilgli sitedeki Pr gücü, link verilen siteye aktarılmaz.

Kod:
<a href="signin.php" rel="nofollow">sign in</a>

Bu sebeple linklerimiz, link alırken "follow", link verirken de "nofollow" etiketine sahip olmalı.


Backlinklerin Siteme Etkisini Nasıl Ölçerim ?
Backlinlerin neler olduğunu, yani size kimlerin link verdiğini bulmanıza yarayan yüzlerce araç var. En önemlisi ve ücretsiz olanı Google Search Analtics. Bu aracı kullanarak size link vermiş olan siteleri görmeniz mümkün.

Aşağıda görebileceğiniz gibi Google Search Analtics içerisinde, "sitenize bağlantılar" kısmında tüm domainleri görebilirsiniz.

1588058045070.png


Ancak daha önemlisi bu linkerin size olan katkısı... Yani PR değerine benzer bir algoritma ile tüm bu linklerin katkılarının hesaplanması ve size olan tahmini katkı puanının hesaplanması. Bu iş oldukça zor bir iş zira Google'ın bile PR hesaplamasının 3 ay sürdüğü söyleniyor.

Bu iş çin size önereceğim 2 araç var. Her 2 araçta 2 farklı algoritma puanı hesaplıyor. Bunlarda web sitenizin site dışı gücü hakkında fikir veriyor. Ancak 2 ayrı algoritma kullanıldığından sonuçlar sayısal olarak birbirinden farklı çıkar. Fakat bunun önemi yok zira her ikiside benzer oranda değerler vermektedir.

Link Sayımı Nereden Öğrenebilirim

1. Majestic (majestic.com)

1588058561687.png

Majestic; link inşası, link analizi ve rakip analizi başta olmak üzere, sitenizin veya incelemek istediğiniz bir sitenin aldığı (“backlink” diye tabir edilen) linkler ile ilgili detaylı incelemelere konusunda yardımcı olmaktadır. Dünyanın en tanınan SEO araçlarından olan Majestic ile pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Majestic Seo hakkında daha detaylı bilgi almak için;

2. MOZ Open Explorer ( moz.com/researchtools/ose )

MOZ.JPG


Moz, uluslar arası otoritesiyle dikkat çeken bir kuruluş. Bilinen birçok firmaya SEO hizmeti vermesinin yanı sıra, ücretli ve ücretsiz SEO araçları geliştirerek SEO uzmanlarına yardımcı olmaya çalışıyor. Google ağırlıklı olmak üzere birçok arama motorunun algoritmaları üzerine detaylı incelemeler yapan Moz, her sene Google sıralama faktörleri hakkında incelemeler yayımlamakta.

Hangi Backlinkler Faydalıdır ? Kaliteli Backlink Almak

Backlink inşaası SEO'da çok önemli bir konudur. Aynı zamanda yanlış yapıldığında, siteye yarar yerine zarar getirebilir ve sandboxa düşmenize neden olabilir. Bu sebeple aşağıdaki maddelerde bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmelisiniz :
  • Kaliteli sitelerden backlink alın. Eğer kalitesiz sitelerden backlink alırsanız bu sizi olumsuz etkileyebilir. Bunun için yapmanız gereken şey, link almadan önce link alacağınız sitenin majestic ve MOZ puanlarına bakmanız. Genelde kendi sitenizin puanlarından daha yüksek puana sahip sitelerden link almanızı öneriyoruz.
  • Sizle aynı temaya (konu) sahip sitelerden veya yakın olanlardan link almaya çalışın.
  • Link alış biçiminizde önemli. Alacağınız link bir makale içerisinde geçen bir kelimeden link şeklinde olsun. Sitelerin footer (en alt) kısmında yer alan linkler, genellikle ücretli link olarak algılanır.
  • Hedef anahtar kelimenizden çapalama (link verme) yapmaya gayret edin.
  • Oluşturulan linkerli elden geldiğince ilgili alt sayfalarınıza dağıtmaya çalışın.
 
Üst