Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

Bir Dolandırıcılık Vakası Okumak İsteyene

Atakumlu

Yönetici
Merhaba arkadaşlar, MNG kargo şirketinde yaşadığım dolandırıcılık olayını tüm detaylarıyla anlatıyorum. Başıma gelmez demeyin. Bu yazıyı okumadan kesinlikle kargo göndermeyin. Başınıza ne zaman ne geleceği hiç belli olmaz. Geçen seneden beri sürekli bu dolandırıcılık olayı yaşanıyor ve dur demek için hiç bir önlem alınmıyor.

15.10.2019 günü http://www.sahibinden.com adlı siteye 2 adet Dell g3-15 gtx-1660-ti 6 GB ekran kartı olan model bilgisayarımı satmak için 6950 TL’ye satışa koydum.
ImageThumbnail2.aspx

Aynı gün içerisinde 15.10.2019 tarihinde İstanbul’dan 05538127197 telefon numarası ile bana Whatsapp üzerinden kendisini Murat ismiyle tanıtan şahıs 1 tanesini kendine diğerini de mühendislik okuyan kardeşine almak istediğini belirterek 2 adet bilgisayarı almak istedi.

Fiyatta anlaştık ben kendisine İzmir’de tanıdığınız varsa ben tanığınıza elden vereyim, parayı da elden alırım, tanıdığınız da size gönderir dedim ancak İzmir’de tanıdığım yok dedi. Sonrasında kendisi şu teklifte bulundu, İstanbul’da tanıdığınız varsa siz bilgisayarı ona gönderin ben bilgisayarları gördükten sonra parayı da sizin hesabınıza ATM’den havale yaparım dedi. Ben de kargo ile gönderim yapmam, kargo şirketlerine güvenmiyorum, kutuları atarak teslimat yapıyorlar dedim. Sonrasında MNG kargo baya iyi, çok güvenli, diğer firmalar gibi değil vs. dedi benim MNG kargo ile İstanbul’a gönderim yapmam konusunda ısrar etti. MNG kargo şirketi ile İstanbul’a benim tanıdığıma gönderim şekilde anlaştık. Bu noktada alıcı ve satıcı arasında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde bir anlaşma oldu. Gayet normal bir şekilde alım-satım işlemi gerçekleştiriliyordu ortada.

Alıcı, bilgisayarları ertesi gün sabah erkenden Mng Kargo’ya teslim edebilir misiniz hem de vakit kaybetmemiş oluruz hemen hallederiz dedi. Ben de ertesi gün sabah erkenden 2 adet bilgisayarı teslim etmek üzere MNG kargo İzmir Urla şubesine gittim. Kargo şubesinde bilgisayar kutularını dikkatli
bir şekilde özenerek paketledik
ImageThumbnail2.aspx
.
ImageThumbnail2.aspx

Kargoyu teslim ederken şubedeki çalışan görevliye özellikle sordum, bu kargo alıcının adresi ve kendisinden başka kimseye verilmez değil mi diye sordum kendisi kesinlikle öyle bir şey olmaz dedi. Buyurun bu da kargo içeriğini kanıtlayan belge . Bilgisayarlar İstanbul’a gönderilmek üzere yola çıktı ertesi gün sabah İstanbul’daki tanıdığıma teslim edilecekti.

Ertesi gün oldu ben sürekli kargo takip numarasından kargoyu takip ediyorum. Kargo şubeye geldi ardından teslim edilmek üzere kargo dağıtıma çıktı. Ben de İstanbul’daki tanıdığıma (artık kuzenim diye hitap edeceğim) mesaj atıp kargo dağıtıma çıktı bugün sana teslim edilir diye kendisini bilgilendirdim (saat 10.04) .
ImageThumbnail2.aspx

ImageThumbnail2.aspx

Öğleden sonra saat 14.42 civarı tekrar sordum kargo geldi mi diye yok daha gelmedi bekliyorum cevabını verdi . Yaklaşık 1 saat sonra kuzenim kapının önünde MNG kargo dağıtım aracını gördü ve dışarı çıktı kargo görevlisine ‘’Benim kargom vardı, nerede?” diye sordu. Mng kargo çalışanı ad, soyad sordu elindeki evraktan kontrol etti ‘’Sabah kargonuz şubeden teslim edildi’’ demesi üzerine hemen MNG kargo İstanbul Çakmak şubesine gitmek üzere yola çıktı, o esnada polis ekiplerini aradı. Şubeye vardıktan sonra 2 adet bilgisayarın olmadığını gelen kuryeden öğrendiği için doğrudan MNG kargo Çakmak şubesinin müdürüne “bana ait olan kargomun nasıl benim dışında birine verildiğini” sordu ve müdür “Ad, Soyad ve TC kimlik numaramın sözlü beyan ile söylenmesi üzerine kargonun teslim edildiğini” tarafıma söyledi. Kuzenim de “Bana ait olan bir ürünü nasıl olur da sözlü beyanda bulunan birine verebilirsiniz?” demesi üzerine şube müdürü “T.C. Kimlik kartı görme zorunluluğumuz yoktur” dedi. O esnada polis ekipleri MNG kargo çakmak şubesine geldiler ve kuzenime olayı sordular. Kuzenim de olay yerinde olayı anlattı. Kuzenim olayı anlatırken şube müdürü tekrar konuya müdahil olarak “biz kimliği gördük” dedi. Kuzenim şubeye ilk geldiği esna da sözlü beyan üzerine kargonun teslim ettiklerini ve T.C. kimlik kartı görme zorunluluğu olmadan kargo teslim edebileceklerini söylemişti; fakat Polis ekiplerini görünce kuzenime en başta kurmuş olduğu cümleleri değiştirerek tam zıttı olan cümleleri kurdu. Ardından karakolda ifade vererek bilgisayarı alan kişiden, bilgisayarı veren MNG kargo görevlisinden, MNG kargo Çakmak şube müdüründen ve MNG kargo şirketinden davacı ve şikayetçi olduk.

Tüm bu olaylar yaşandıktan sonra akşam 6-8 gibi telefonuma dalga geçer gibi kargonuz teslim edildi sms’i geldi. Kimlik kartı kontrol edilmeden kargonun teslim edilmesine mi yanayım, şube müdürünün polisi gördükten sonra ifadesini değiştirmesine mi yanayım, kargonun sabah şubeden teslim edilmesine rağmen kargo takibinde kargo hala dağıtımda diye bilgilendirmesine mi yanayım, akşam mesai bitmeden bana gönderilen kargonuz teslim edildi sms’ine mi yanayım?

Kuzenimden bu olayları duyunca kamera kayıtlarını almaya çalış dedim alamadı kimse vermedi ama sadece kayıtları izleyebildi ve kimlik kartı kontrolü yapılmadan bilgisayarların teslim edildiği bariz belli oluyor. Ben de ertesi gün MNG kargo çakmak şube müdürünü aradım telefonda “kargonun alıcı dışında birisine nasıl verebiliyorsunuz” dedim, bana “burada bağlayıcı olan alıcı kişinin kimlik kartı değil kimlik numarasının doğru olmasıdır. Kimlik numarası doğru olduktan sonra kimlik kartına bakmamıza gerek yok” dedi. Bunun üzerine şu soruyu sordum ben kargoyu teslim ederken sadece kendi TC kimlik numaramı verdim, alıcı kişinin TC kimlik numarasını vermedim. Nasıl oluyor da siz alıcı kişinin TC kimlik numarasına erişebiliyorsunuz dedim bunun üzerine biz bakanlıkla ortak çalışıyoruz (yanlış hatırlamıyorsam ya bakanlık ya da emniyet dedi) alıcı kişinin bilgileri bizim elimize düşüyor oradan alıcı kişinin TC kimlik numarasını alıyoruz dedi.

Olayı internetten kısa bir araştırma ile karşıma daha önce bu mağduriyeti içeren bir sürü başlık, haber buldum. Çoğu da kargo şirketlerinden tazminatını sosyal medyanın baskısı sayesinde almış. Geçen sene ağustos ve eylül ayında yine aynı bu dolandırıcılığı yaşayan 3 adet ekşi sözlük başlığı buldum 1 tanesi de yeni yaşandı, donanım haberde başlığı var forumda ki başlık .ekşi başlık , ekşi başlık 2 ve ekşi başlık 3 .

Benim açtığım ekşide ki başlık: benim ekşi'de ki başlığım.

Kısa araştırma sonrası İstanbul’da böyle bir çete olduğunu öğrendim ve yıllarca KARGO ŞİRKETLERİNİN AÇIĞINDAN faydalanarak onlarca belki yüzlerce kişi dolandırıldı. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen kargo şirketleri bu dolandırıcılık yöntemine karşı ne gibi önlemler aldı? Neden hala yıllardır kargo şirketlerinde bu güvenlik açığı mevcut? Neden kargo şirketlerinin güvenlik açıkları yüzünden biz mağdur oluyoruz? En önemlisi neden kargo şirketlerinde KİMLİK KONTROLÜ yapılmadan kargo teslimatı yapılıyor? Bizim kişisel bilgilerimize öyle her isteyen kolaylıkla ulaşılabiliyor mu? Kişisel bilgilerimizin güvenlik düzeyi ne derecede?

Bu dolandırıcı çeteler bizim kimlik bilgilerimize nasıl ulaşıyorlar? Herkesin aklına gelen ilk soru şu oluyor. Kargo şirketinde bilgi sızdıran çalışan olabilir mi? Şube müdürünün dediği gibi bizim bilgilerimiz sistemden karşılarına çıkıyor ve bizim bilgilerimiz ne kadar güvende? Kargoyu teslim alan kişi, kuzenimin TC kimlik numarasına nasıl ulaştı? Bilgisayar alıcısının elinde sadece benim Adım soyadım telefon numaram ve sadece kargonun durumunu takip etmek için kargo takip numarası vardı. Bakın kargo takip numarası diyorum alıcı kişinin TC kimlik numarası, kimlik bilgileri, adı soyadı ya da başka bilgileri değil sadece takip numarası! Bunu noktada şirket kendisini kesinlikle hiçbir anlamda siz takip numarasını vermişsiniz şeklinde savunamaz. İçeride bilgi sızdıran personel olduğu sürece takip numarasına bile gerek kalmadan gönderen kişinin adı, soyadı ve telefon numarası gibi bilgiler ile bütün bilgilere erişebildiğini, hepiniz kargo teslim alırken sadece isim ve soyadı bilgileriyle kargonuzu teslim aldıktan sonra tahmin edebiliyorsunuzdur.

Üst Alt