CIO Nedir?

esartpv

Paylaşım Ekibi
Katılım
30 Kas 2019
Mesaj Sayısı
257
Beğeni Sayısı
37
Yaş
30
Konum
Ankara
Ticaret

CIO Nedir?


Chief Information Officer yani Bilişim Kurulu Başkanı olarak bilinen CIO büyük ölçekli şirketlerde bilgi teknolojileri ile bilgisayar sistemlerinden sorumlu olan sistemdir. Bu sistem konumu gereği teknoloji direktörlüğünden, Bilgi Teknolojileri (BT) yöneticiliğinden daha üst düzeyde ve seviyededir. CIO bilgi teknolojilerine hakim olmalı, her gelişmeyi, detayı yakından takip ederek uygulayabilir seviyede olmalıdır. Güncel bilgi teknolojilerine uyumlu olarak iş stratejisi belirlemekle görevli olmaktadır. Bu yüzden de teknik ve yönetsel alanlarda da yetkin olmalıdır.

CIO ihtiyaç duyulan bilgisayar sisteminin kurularak sorunsuz bir şekilde ve itinayla işlemesini sağlar. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda hedefler koyup, strateji belirlemektedir. 1980’li yıllarda teknik kapsamlı bir iş olarak görülen bilişim değişen koşullar sonucunda günümüzde oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bilişim teknolojisine önem veren ve bünyesinde CIO istihdam eden bir şirketin rakipleri arasındaki rekabet gücü gün geçtikçe artar.

CIO’lar idari olarak CEO’ya raporlamada bulunur ve yönetim kurulunda da önemli bir yer alır. Görevi gereği çalışanları ve yönetim kurulunu oluşturan idari kadroyu bilişim teknolojileri hususunda bilgilendirmek, yeni fırsatları takip etmek ve BT alanındaki risklere karşı önlem almakla yükümlü olmuştur.


cio-chif-information-officer.jpg


CIO’nun Görevleri Nelerdir?


Şirket içindeki Bilgi Teknolojileri yani IT operasyonlarının ihmal edilmeden yürütülmesinden sorumlu sistemdir.

İş süreçlerinin teknolojik gelişmelerden ve bilgilerden yararlanılarak verimli olmasını amaçlar.

Şirket içindeki bilgi teknolojisi kullanıcıları üzerine odaklanarak çalışma yapılır.

IT altyapısının şirket karlılığını arttırıcı ve yükseltici yönde gelişmesini sağlar, stratejiler belirler.

Şirketin gelişmiş bir teknolojik altyapıya, modernleşmeye sahip olmasını sağlar.

Bilgi işlem ve bilgi teknolojileri departmanını denetler, bu departmandaki çalışanların koordinasyon içerisinde çalışması için gereken ortamı itinayla hazırlar.

En gelişmiş ve ilerleyen teknolojik gelişmeleri takip ederek şirketin entegrasyonunu sağlar.

CIO İle CTO’nun Farkları Nedir?CIO Bilişim Kurulu Başkanıyken, CTO ise Teknolojiden Sorumlu Başkandır.

CIO teknolojik altyapının idaresinde olup, CTO ise teknoloji mimarlığında görev alır.

CIO şirkette iç müşteri olarak adlandırılan bilgisayar kullanıcısı ve birimlere yönelik çalışırken, CTO dış müşteri olarak sınıflandırılan alıcılara yönelik çalışmaktadır.
 
Üst