Webmaster Forumu | Türkiye'nin En İyi Webmaster Platformu

Fransa'da telefon uygulaması aşı karnesi olarak da kullanılacak

seodevri

Moderatör
Katılım
10 Ara 2020
Mesajlar
208
Konum
türkiye
Fransa'da telefon uygulaması aşı karnesi olarak da kullanılacak

Fransa'da akıllı telefonlar için geliştirilen ve insanların temaslı olduğu kişileri takip eden uygulamanın, aşı karnesi olarak da kullanılacağı açıklandı. Ancak hükümet, bu uygulamayı şimdilik zorunlu tutmak istemiyor.

Fransız basınındaki haberlerde, ülkede bir süredir kullanılan "TousAntiCovid" uygulamasına dün Covid-19 testlerinin eklendiği, 29 Nisan'dan itibaren de aşılara ilişkin bilgilerin ilave edilebileceği kaydedildi.

Test ve aşı bilgilerinin yer aldığı belgelerin, uygulamaya, "QR Kodu"yla ekleneceği ifade edildi.

HÜKÜMET ŞİMDİLİK ZORUNLU TUTMAK İSTEMİYOR

Aşı bilgilerinin bulunduğu uygulamanın, ilk aşamada Korsika'ya ve deniz aşırı ülkelere yapılan seyahatlerde, ikinci aşamada da yurt dışı seyahatlerinde kullanılacağı belirtilen haberde, hükümetin bu uygulamayı şimdilik zorunlu tutmak istemediği aktarıldı.

Fransa Dijital İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Cedric O, yaptığı açıklamada, uygulamanın yeni halinin, sınırları geçmeyi kolaylaştırmayı amaçladığını belirtti.

AVRUPA'DA İLK

Fransa'nın Avrupa'da bu uygulamaya geçen ilk ülke olduğunu ifade eden O, "TousAntiCovid" uygulamasının Covid-19'la mücadelede önemli yeri olduğunu dile getirdi.


Ülkede uzun süredir "TousAntiCovid" uygulaması kullanılıyor, böylece insanlar dijital olarak takip ediliyor ve temasa geçilen kişiler tespit edilebiliyor. Ülkede 15 milyona yakın kişi bu uygulamayı akıllı telefonlarına yükledi.

ARŞİV: VİRÜS EN ÇOK ONLARI ETKİLİYOR
 
Üst