Google “Nofollow” Linkleri Artık Görecek mi?

oLed

Paylaşım Ekibi
Katılım
17 Nis 2020
Mesaj Sayısı
142
Beğeni Sayısı
24
Konum
Aydın
Google, 2019 yılı sonlarında “nofollow” için 2 farklı güncellemeyi hayata geçireceğini duyurmuştu. Daha doğrusu, bu güncellemenin 2 farklı aşamada gerçekleşeceğini söylemişti. Güncellemenin ilk aşaması çoktan devreye girdi bile. 1 Mart 2020’de de ikinci aşama gerçekleşecek! Peki, siz buna hazır mısınız?

1 Mart Nofollow Güncellemesi Ne Anlama Geliyor?
“Nofollow” işaretli linklerin crawling (tarama) ve indeks süreçleri değişime uğrayacak. Google, daha öncesinde “nofollow” işaretli linkleri görmezden geliyordu. Daha doğrusu; crawl ya da indeks işlemleri uygulamıyordu.

1 Mart 2020 ile birlikte bu süreç değişime uğrayacak! Google artık bu tür linkleri her tarama ve indeks süreçleri için birer “ipucu” olarak değerlendirecek!

Nofollow Politikanızı Gözden Geçirin
Birçok yayıncı, “nofollow” etiketini belirli sayfaları crawl (tarama) işleminden hariç tutmak için kullanıyordu. Örneğin; kullanıcıların profilleri, log-in sayfaları vb…

Google’a, “nofollow” işaretleme ile: “Bu sayfayı indekse alma, ya da bu sayfayı tarama…”, demek pek akıllıca değildir! Bu işlem için daha keskin ve kesin yollar var. (Örneğin; meta robots noindex direktifi gibi…)
 
Üst