Hoşgeldiniz

Forumun içeriklerinden tam olarak faydalanabilmek için giriş yapınız

Kayıt ol Giriş yap

Google Sunucuları 2020'de Türkiye'ye Geliyor

furatmedya

Mekanın Sahibi
Editör
Katılım
27 Kas 2019
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İzmir
Web sitesi
www.furatmedya.com
Google, sunucularını Türkiye'ye getirmek için Türkiye'nin en önemli internet servis sağlayıcılarından olan Türk Telekom ile anlaşma imzaladı. Buna göre 2020'de Türkiye'deki Google internet trafiğinin %50'si Türkiye'deki sunucularda yönetilecek.
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, son birkaç gündür Rekabet Kurumu ile yaşadığı sorun ve Türkiye’deki Android telefonlara Google Servisleri lisansı vermeyeceği açıklaması ile konuşuluyordu. Ancak biz bunları konuştuğumuz sırada Google, Türk Telekom ile önemli bir anlaşma imzaladı ve aslına bakacak olursak bu anlaşma, Türkiye’deki hemen her internet kullanıcısını yakından ilgilendiriyor.
Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre geçtiğimiz dönemde Facebook sunucularını Türkiye’ye getirmek için hummalı bir çalışma içerisinde bulunan Türk Telekom, şimdi benzer bir hamleyi Google ile gerçekleştirmiş durumda ve 16 Aralık Pazartesi (dün) imzalanan anlaşma ile bu önemli çalışmanın ilk resmi adımı atılmış durumda. İmzalanan bu anlaşma, Google sunucularının Türkiye’ye kurulması ile sonuçlanacak.

2020'den itibaren Türkiye'deki Google internet trafiğinin %50'sini Türk Telekom yönetecek

Süreç şu anda teknik inceleme çalışmalarının gerçekleştirildiği safhada. Google sunucuları ilk etapta 8 ayrı merkeze kurulacak. Trafik yönetiminin Türk Telekom tarafından yürütüleceği bu 8 ayrı merkezdeki sunucuların kurulum çalışmaları, 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak. Anlaşmaya göre bu sunucularda 2020’den itibaren Türkiye’deki internet trafiğinin %50’si, 2020 sonrasında ise %80’ini yönetilecek.
Google sunucularının Türkiye’ye getirilmesinin son derece önemli bir adım olduğunu muhtemelen söylememize bile gerek yoktur. Zira Google sunucuları, Facebook sunucuları ile birlikte Türkiye’deki toplam internet trafiğinin %75’ini oluşturuyor. Türk Telekom, internet trafiğini iyileştirmek adına ilk olarak Facebook ile çalışmalar gerçekleştirmişti. Şimdi ise Google sunucularının Türkiye’ye geleceği kesinleşmiş oldu.

Kaynak :
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
 
Üst