Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak

oLed

Paylaşım Ekibi
Katılım
17 Nis 2020
Mesaj Sayısı
156
Beğeni Sayısı
25
Konum
Aydın
Ticaret
Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak

Evde ek iş imkanları şeklinde ortaya çıkmasına rağmen günümüzde birçok insanın temel işi haline gelen makale yazarak internetten para kazanmak, bilgisayar başında para kazanmak isteyenlere cezbedici seçeneklerden biri olmaktadır.

Aslında içerik yazarlığı olmasına rağmen makale yazarlığı olarak anılan bu iş, normal bir işçi edasıyla tam zamanlı çalışanlar için evlerini geçindirecek miktarda para kazanmalarını sağlıyor. Elbette ki hatırı sayılır bir kazanca ulaşabilmek için, hazırlanan içeriklerin kalitesi de son derece önemlidir.

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak hakkında birçok detaya değindiğimiz bu yazımızda, bu işi yaparak nasıl para kazanacağınızı genel hatlarıyla öğrenebilirsiniz.

1587988343932.png


Makale Yazarak İnternetten Para Kazanmak
Bilgisayarda yazı yazarak internetten para kazanmanın püf noktaları ve bu içeriklerin kimler tarafından ne amaçla satın alındığına kadar öğreneceğiniz detayların dışında, yazılacak içeriklerin nasıl olması gerektiğini de mutlaka öğrenmeniz gerekir.

Yazılacak Makaleler Kimler Tarafından, Ne İçin Alınıyor?
Öncelikle makale yazarak internetten para kazanmak işinin mantığını anlamanız için, bu makalelerin kimler tarafından niçin alındığı hakkında, kısa bir bilgi verelim.

İnternette her gün farklı sebeplerle girip faydalandığımız web siteleri, masraflarını çıkarabilmek ve kazanç elde edebilmek için farklı gelir modellerine ihtiyaç duyar.

Web sitesinden para kazanmak için tercih edilecek gelir modeli ne olursa olsun, öncelikle web sitesinin ziyaretçi sayısının fazla olması gerekir. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısının fazla olması için en doğal yöntemlerden biri, arama motoru sonuçlarında web sitesinin fazla ve üst sıralarda yer almasıdır.

Bunun için reklam vermek gibi yöntemler uygulanabilir olsa da, bu yöntemi kullanmak gelir gider dengesini sağlayabilecek bir durum değildir. Bunun için ziyaretçilerin doğal yollarla web sitesine kazandırılması, maliyetleri düşürürken ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla geliri artıran bir unsurdur. Web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha fazla ve daha üst sıralarda yer alabilmesi için, kaliteli içeriklere yani bu yazımızda bahsettiğimiz makalelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Web sitesinin sıklıkla güncellenmesi ve arama motoru veri tabanında daha fazla yer alması için, ne kadar çok içerik yayınlanırsa ziyaretçi sayısı da her geçen gün buna bağlı olarak artacaktır.

Web sitesi sahiplerine bir dükkan sahibi olarak düşünürsek, sahibinin kendi sattığı her ürünleri imal etmesi düşünülemez. Yani her web sitesi sahibinin kaliteli içerikler üretmesi mümkün olmayabilir. Site sahiplerinin sitelerinin diğer işleri ile uğraşmalarını da dikkate alırsak, ortaya ekstradan bir zaman sorunu çıkmaktadır.

Bunlara benzer çeşitli nedenlerle web sitesi sahipleri, makale yazarak para kazanmak isteyen kişilerden içerik hizmeti almaktadır. Aldıkları bu içerikleri ve anladığınız üzere, kendilerine ait web sitelerinde yayınlarlar. Yani işin mantığı özetle, daha fazla kazanmak için daha fazla içerik alıp yayınlamaya bağlıdır.

Neden Başka Sitelerdeki Yazılar Alıp Yayınlanmıyor?
Bu noktada aklınıza site sahibinin neden başka sitelerden yazıları alarak, doğrudan kendi sitesinde yayınlamadığı gibi bir soru gelebilir.

Bu soruya hemen cevap verecek olursak, zaten site sahiplerinin bu hizmeti almalarının temel nedeni kopya içeriklerin bir işe yaramamasıdır.

Özgünlük adı verilen ve makale yazarak internetten para kazanmak için en önemli şartlardan biri olan bu kural ve diğer tüm şartlara ise, yine aşağıda kısaca değindik. SEO uyumu denilen bir uyumdan da bahsedeceğimiz makale yazma kuralları altında, bu bütünlüğün sağlanması sizden istenilecek en önemli şeylerden biridir.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Web sitesi sahiplerinin istediği makalenin genel özelliklerini, SEO uyumlu makaleler başlığı altında toplayabiliriz.

Peki, SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Bu sorunun cevabı, makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler başlığının da açıklamasını oluşturmaktadır. Hemen kısa özetlerle, SEO uyumlu makalenin nasıl yazılacağını göz atalım.

Özgünlük
Bir makalenin SEO uyumlu olabilmesi için, her şeyden önce başka bir web sitesinden bir cümlesinin dahi zorunlu olmadıkça alınmaması gerekir. Yani herhangi bir kopyanın bulunmaması, sizden istenilen makalenin en önemli özelliklerinden biri olmalıdır.

Doğal olarak herkes her konuda bilgi sahibi olamayacağı için, sizden herhangi bir konu hakkında yazı yazmanız istenildiğinde verilen konuyu araştırarak kendi cümlelerinizle tekrardan yazmanız gerekir. Yani burada asıl mesele, aynı şeyi farklı cümlelerle ve farklı bir anlatım tarzıyla yazmaktır.

İmla Kuralları Uyumu
Makale yazarak internetten para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bir başka kural ise, içerik yazdığınız dilin imla ve dilbilgisi kurallarına uygun olmasıdır. Yani nokta ya da virgül gibi noktalama işaretlerinin doğru yerlerde geçmesi, kelime hatalarının ve devrik cümlelerin olmaması SEO uyumlu makale yazmak için önemli kriterler arasındadır.

Anahtar Kelimelerin Doğru Kullanılması
Anahtar kelime, müşterileriniz tarafından size verilecek kelimelerdir. Anahtar kelimenin yazılacak makale içerisinde, bazı yerlerde geçmesi büyük önem taşımaktadır. Örneğin bu yazımızda bizim anahtar kelimemiz, "makale yazarak internetten para kazanma", "bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak " gibi kelime öbekleridir.

Yazacağınız makalenin arama motorlarıyla uyumlu olabilmesi için size verilecek anahtar kelimelerin, aşağıda sıralandığı şekilde geçmesi önemlidir.

  • Yazılacak içeriğinin ilk paragrafında ve mümkün olduğu kadar ilk cümlesinde geçmelidir.
  • Yazılacak yazının bir kez h2, yani alt başlığında geçmelidir.
  • Ortalama olarak her 100 kelimede bir ya da 1,5 oranında, anahtar kelime kullanılmalıdır.
  • Anahtar kelime kullanımı, yazının sadece bir yerinde toplu bir şekilde olmak yerine yazılacak içeriğin geneline dağıtılmalıdır.
  • Anahtar kelimenin yazılacak makalenin başlığında geçmesi de, SEO kuralları arasında yer almaktadır.
Başlık Ve Alt Başlık Kullanımı
Yazılacak içeriklerde başlık ve alt başlıkları dikkat çekici özelliklere sahip olması, kullanıcı odaklı SEO açısından önemlidir. Doğrudan bir SEO kuralı olmamasına rağmen, okuyucunun ilgisini çekmesi açısından önem arz etmektedir.

Doğru Bilgiler Verilmelidir
Kullanıcının aramış olduğu konuyla alakalı yukarıdaki şartlara bağlı olarak doğru bilgiler verilmesi, en önemli unsurlardan biridir. Zira yazmış olduğunuz içerikte aradığını bulamayan kullanıcının, daha sonra yeniden o web sitesine girmek istememe riski artacaktır.

Paragraf Düzeni
SEO uyumlu içerik yazmak için, küçük farklı detaylar da bulunuyor olsa da son olarak paragraf düzenine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyelim. Mümkün olduğu kadar yazıyı konu odaklı paragraflara ayırmak, okuyucunun o içerikte daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

Hazır SEO demişken, bu terimin ne anlama geldiğine de kısaca değinelim.

SEO; web sitelerinin arama motoru kurallarına uygun hale getirilmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür diyebiliriz. SEO çalışmaları için en önemli kriterlerden biri, yukarıda bahsettiğimiz kurallar dahilinde içerikler üretmektir. Bu nedenle yapacağınız bu işin önemi oldukça büyük olup, dikkat gerektiren bir iştir.


Makale Yazarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?
Buraya kadar okuduktan sonra birçoğunuz, makale yazarak ne kadar para kazanabilirim? Sorusunu kafasında şekillendirmeye başlamıştır. Her sektörde olduğu gibi bu işte de tamamen sizin çalışma performansınız, belirleyici rol oynamaktadır.

Bunun dışında yazacağınız içeriklerinin kalitesi ve müşteri ile anlaşmanız kazancın belirlenmesinde önemlidir. Makale yazarlığında fiyatların genellikle anlaşmaya bağlı olduğunu düşünürsek, kesin bir rakam telaffuz etmek fazla mümkün değildir.

Makale ücretleri genellikle 100 kelime üzerinden hesaplanmaktadır. Makale ücretlendirmesinin, 100 kelimesi 1tl ile 10 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Tabii ki burada 10 TL gibi rakamlara müşteri bulmanın da, oldukça zor olduğunu belirtmek gerekir. Buna göre en yaygın kullanılan makale ücretleri, 100 kelime 1,5 TL şeklinde olmaktadır.

Aşağıdaki şartları tam olarak sağlıyorsanız, aylık ortalama 3 bin TL gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

  • Günlük 10 saat çalışma,
  • Hızlı araştırma ve içerik yazma,
  • Cümle kullanımında yaratıcılık,
  • Yukarıda bahsedilen SEO uyumlu içerik kurallarına uygun kaliteli içerikler üretme kabiliyeti,
Gibi özellikleri taşıyorsanız, aylık ortalama 3000 TL kazanabilirsiniz. Bu bir ortalama olup yukarıdaki kıstaslara dikkat ederek bunun altında ya da üzerinde kazanç sağlamak da mümkün olacaktır.

Sizlerde sitemize ücretsiz kayıt olun webmaster forum ile hemen para kazanmaya başlayın. Makale yazarak internetten para kazanmak hakkında sormak istediklerinizi, aşağıdaki bulunan yorum kısmından bize iletebilirsiniz.
 
Yan Paneli Kapat
Üst Alt