Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

SQL Nedir?

oLed

Paylaşım Ekibi
Katılım
17 Nis 2020
Mesajlar
142
Tepkime puanı
24
Konum
Aydın
MySQL ve SQL aynı değildir. MySQL’in sunucu-istemci modeli uygulayan en popüler RDBMS yazılımlarından birinin adı olduğunu unutmayın. Peki istemci ve sunucu RDBMS ortamında nasıl iletişim kuruyor? Alana özel bir dil kullanarak – Structured Query Language (SQL – Yapılandırılmış Sorgu Dili). Eğer hiç içinde SQL bulunduran isimlere denk geldiyseniz, PostgreSQL ve Microsoft SQL sunucusu gibi, büyük ihtimalle onlar da SQL sözdizimi kullanan markalardır. RDBMS yazılımı sıkça diğer programlama dillerinde de yazılmaktadır ancak veritabanıyla etkileşmek için daima SQL’i ana dilleri olarak kullanırlar. MySQL’in kendisi C ve C++ dillerinde yazılmıştır. Güney Amerikan ülkeleri düşünün, coğrafik olarak hepsi farklıdır ve farklı tarihleri sahiptir ancak öncelikli olarak İspanyolca konuşurlar.

Bilgisayar bilimcisi Ted Codd SQL’i 1970’in başlarında IBM merkezli bir ilişkisel model ile geliştirmiştir. 1974’de daha sık kullanılmaya başlamış ve hızlıca benzeri, daha sonra ise modası geçmiş ISAM ve VISAM gibi dillerin yerini almıştır. Tarihi bir kenara bırakırsak, SQL sunucuya veriyle ne yapılacağını söyler. WordPress şifrenize veya kodunuza benzerdir. Kontrol paneline erişim sağlamak için onu sisteme girersiniz. Bu durumda, SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:

  • Veri sorgusu: mevcut veritabanından belirli bilgileri ister.
  • Veri manipülasyonu: veriyi, değerleri veya görselleri değiştirmek için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve benzeri işlemler yapar.
  • Veri kimliği: veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değiştirmek gibi. Bu ayrıca bir şemayı veya veritabanındaki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da içerir
  • Veri erişim kontrolü: veriyi korumak için güvenlik teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme veya veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.
 
Üst Alt