SSL Nedir ? Ne işe Yarar ?

medyografya

Moderatör
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
43
Beğeni Sayısı
19
Konum
İzmir
Ticaret
SSL nedir? SSL terimini daha önce duymuş olabilirsiniz ya da biri web sitenizin SSL sertifikasına ihtiyacı olduğunu söylemiş olabilir ama sizin SSL’nin ne olduğu hakkında bir fikriniz olmayabilir. Sorun değil. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde SSL nedir hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız ve bir SSL’ye ihtiyacınız olup olmadığına karar verebileceksiniz.

SSL nedir?

Basitçe anlatmak gerekirse SSL, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı)’ın kısaltmasıdır. SSL sertifikaları, insanların web sitenize girdikleri bilgileri korumaya yarar. Örneğin, bir SSL sertifikası web sitenizin bültenine üye olan ziyaretçilerinizin kişisel verilerini ya da sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini korur.

Bir SSL sertifikasında bulunan bilgiler şunlardır:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve geçerlilik bitiş tarihi
  • Sertifika sahibinin ortak anahtarının bir kopyası
  • Sertifika veren makamın dijital imzası
Özetle, SSL sertifikası web sitenizi güvence altına alarak ziyaretçilerinizin güvenini kazanmanıza olanak sağlar.

SSL nasıl çalışır?

SSL, ziyaretçinin internet tarayıcısı ve web sunucusu arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurar. Bu güvenli oturumu kurmak için, SSL’nin “el sıkışma” işlemi sahne arkasında gerçekleşir, böylece ziyaretçinin alışveriş ya da sitede gezinme deneyimi kesintiye uğramaz. SSL’yi, değerli eşyalar (ziyaretçi bilgilerini) internet üzerinde ziyaretçilerinizden size ulaşırken onları koruyan bir kasa olarak düşünebilirsiniz.


SSL sertifikasına ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?
Ziyaretçiler ya da müşteriler web sitenize bilgilerini (isim, adres, kredi kartı vb.) giriyorsa bu bilgileri korumak için kesinlikle bir SSL sertifikasına ihtiyacınız var.Eskiden, sadece web siteniz ziyaretçilerden bilgi topluyorsa bir SSL sertifikasına ihtiyacınız vardı. Artık durum böyle değil.

Google, SSL kullanımına büyük önem vererek onu arama algoritmasının bir parçacı haline getirdi. Temmuz 2018’den beri de SSL sertifikasıyla korunmayan bütün web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretliyor. Bu, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını ve dönüşüm oranlarını etkiliyor.

Bu yüzden, SSL kullanımı artık isteğe bağlı değil. Tüm web siteleri ve bloglar için bir gereklilik.İnsanlar web sitemde SSL sertifikası olduğunu nereden anlayacak?


Tüm güvenli internet sayfalarında görsel göstergeler bulunur. İlk olarak, internet tarayıcısında bir asma kilit simgesi görünür. Simgenin yeri tarayıcıdan tarayıcıya değişir.

İkinci olarak, internet tarayıcınızın adres çubuğunun sol üst köşesine bakabilirsiniz. Tüm web sitelerinde adresten önce http:// ya da https:// yazdığını hiç fark ettiniz mi? “Http”den sonra “s” olmayan sayfalar SSL sertifikası ile korunmuyor demektir.
 

Hangman TR

Forum Üyesi
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
58
Beğeni Sayısı
5
Ticaret
Host firmaları ücretsiz veriyor bazıları da ücretli. Bunların farkı nedir
 

medyografya

Moderatör
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
43
Beğeni Sayısı
19
Konum
İzmir
Ticaret
Küçük siteler ve bloglar için ücretsiz SSL bir sertifikası yeterli olabilir. “Güven” faktörünün daha fazla rol oynadığı sitelerde ücretli sertifikaları tercih etmek daha doğrudur.
Ücretle alındığında Güvenilir bir ''CA'' Tarafından onay alıyor. Yani Ticaretle falan uğraşıyorsan Ücretli ama yok, Blog tarzı yada kişisel Websiteyse ücretsizde kullanılabilir diye düşünüyorum.
 
Üst