VDS Nedir? VDS Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

medyografya

Forum Üyesi
Değerlendirme - 100%
Katılım
27 Kas 2019
Mesaj Sayısı
43
Beğeni Sayısı
20
Konum
İzmir
Ticaret
Virtual Dedicated Server terimi özellikle sanal sunuculara karşı ilgisi olan ve tüm işlemlerini bu sunuculardan yapan insanlara hiçte yabancı değildir. Bu terim bazı kişiler tarafından Virtual Private Server ile karıştırılıyor olsa da ikisinin birbirinden türlü türlü farkları olduğunu söylememizde fayda var. Son zamanlarda VDS hizmeti diğer hizmetlere göre daha çok tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebi kullanıcılarına sunduğu çeşitli fırsatlardır.
Kullanıcılar VDS hizmetinin içerisinde uygulama geliştirme, geliştirilen uygulamayı kullanıcıya sunma, ve uygulamayı sunarken kullanılacak olan bulut hizmetini sağlama imkanı sunar. Bu sunucunun kiralanması durumunda sunucuya kesinlikle kiralayan kişi dışında biri ulaşamaz ve herhangi bir müdahalede bulunamaz. Bu sebeple de kullanıcılar tarafından yoğun olarak tercih edilir.
medyografya-sosyal-medya-marketi.jpg


Tam Anlamıyla Virtual Dedicated Server (VDS) Nedir?

VDS hizmeti fiziksel makine üzerinde bulunur ve bu makinedeki bölümlerin sanallaştırılmasıyla kullanıcılarına sunulur. Sunucu için sanallaştırma yapıldıktan sonra kullanıcının ihtiyacına bağlı olarak ram ve işlemci ataması yapılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ise tam anlamıyla özel sunucu kullanıcısının emrine verilir.

VDS Sunucu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her hizmette olduğu gibi bu sunucuda da kullanıcıların seçim yaparken dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. Herhangi bir şekilde dikkatsiz yapılan sunucu seçimi ileride ihtiyaçlarınız açısından yeterli olmayacak ve hizmetinizi sunmanızı engelleyecektir. Bu noktalar aşağıda net bir dille ifade edilmiştir.
  1. VDS hizmetinin bulunduğu ana sunucunun özelliklerinin iyi olması seçimlerinizin geleceğe yönelik pişman etme olasılığını düşürecektir.
  2. Verilerinizin hızlı işlenmesi için kesinlikle sunucunuzda SSD kullanılıyor olması gerekiyor.
  3. Hizmette kullanılan işlemcinin çift işlemci olması daha kaliteli bir hizmet almanız için oldukça önemlidir.
  4. Sunucunuzda kullanılan RAM ECC özellikli olursa kesintisiz işlem yapma olasılığınız artacaktır.
  5. Sunucu satın alacağınız firmanın cihazları hangi veri merkezinde barındırdığına önem verin. Yurtiçi lokasyonlu sunucular daha yüksek internet hızları sunuyor.
 
Üst