Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

Web Sayfası Geliştiricisi Olabilmek İçin Gerekli Olan Eğitim ve Deneyimler

medyografya

Forum Üyesi
Değerlendirme - 100%
1   0   0
Katılım
27 Kas 2019
Mesajlar
43
Tepkime puanı
20
Konum
İzmir
Web sitesi
www.medyografya.com
Web sayfası geliştiricisi olabilmek için neleri bilmek gerekiyor?

Profesyonel bir web tasarımcısı ya da geliştiricisi olmak, gerekli eğitim ve deneyimi elde etmek için günümüz şartlarında oldukça fazla yol bulunuyor. İleri seviye konularda eğitim ve deneyim kazanıp iş bulabilmek için temel konularda eğitim sahibi olmak ek avantajlar sağlıyor.


Web Tasarımında temelde ihtiyaç olan bilgiler

  • HTML
    HTML, web sayfası hazırlamada kullanılan işaretleme dili olarak tanımlanıyor. HTML bir programlama dili olmamasına rağmen, bilgisayar veya akıllı telefonlarla ziyaret edilen web sitelerinin oluşturulmasında kullanılıyor. Çoğu kişi bir WYSIWYG editörünün standart bir web tasarımı için yeterli olduğunu söylese de, HTML, web tasarımının bel kemiğidir. HTML dilinde web sayfası tasarlama bilgisine sahip olup, bunu WYSIWYG editörleri ile desteklemek, oldukça avantaj sağlayacaktır.


  • CSS
    CSS, Cascading Style Sheet kelimelerinin kısaltılmasından oluşan, bir web sayfasının görüntüsü hakkında işlevselliği olan, site veya kod dizininin görsel hale getirilmesinde en çok kullanılan kodlama türüdür. Web tasarımı yapmak yerine, web programlama yapmak planlanıyor olsa bile, CSS bilmek oldukça avantaj sağlayacaktır.


  • Basit JavaScript
    Çoğu web tasarımcısı hiç bir zaman JavaScript öğrenmez ama bu onların kariyerlerine olumsuz yönde etki yapabilir. JavaScript kodlama bilmek, karmaşık sunucu davranışlarından dolayı yavaş cevap veren servisler yerine, daha basit ve dinamik web sayfaları geliştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Genel olarak, eğitim ve deneyim söz konusu olduğunda, büyük şirketlerin çoğunun lisans derecesine sahip olunmasını tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında, daha küçük şirketlerin bu konuya çokta dikkat etmemesine rağmen, yeterli ödeme yapmadıklarını da ifade etmek gerekiyor.


Web Tasarımcı Eğitimi ve Deneyimi

Web tasarımcıları eğitimlerini daha çok tasarım, grafik ve düzen konularına yoğunlaştırır. Web tasarımcılarını işe alan şirketler; renk teorisi, görsel ve sanatsal ya da görsel tasarım konularında deneyimli olmalarını isterler. Web tasarımcısı arayan şirketler, pozisyona başvuranlardan daha önce tasarladığı site portföylerini görmek isteyebilirler. Bu portföyde daha önce yapılan ticari işler ile birlikte, özel ya da sınıf projeleri de bulunabilir.


Web Programcısı Eğitimi ve Deneyimi

Web programcıları, web sitelerinin davranışları üzerine odaklanırlar. Pek çok şirket özellikle web programcısı istihdam etmez. Şirket, programcılarını web programcısı olarak da çalıştırabilir. Firmaların web programlamada kullandıkların en yaygın programlama dilleri: PHP, JSP ve ASP dir. Web programlama konusunda çalışmak isteyenlerin sadece belli bir programlama dili üzerine yoğunlaşmak yerine, birden fazla programlama dilinde bilgi sahibi olmaları kendilerine avantaj sağlayacaktır. PHP daha çok küçük şirketler tarafından kullanılmakla birlikte, ASP, JSP ve Ruby gibi programlama dilleri büyük firmalar tarafından tercih edilmektedir.


Web Yapımcılığı Eğitim ve Deneyimi

Web yapımcıları ya da diğer bir değişle web üreticileri, site içeriği üretme ve bunları yönetme konusunda çalışırlar. Deneyimli web üreticileri, pazarlama ve PR konularına hakimdirler. Web üreticileri genelde web tasarımcıları, programcılar ile birlikte çalışarak proje üretirler. Web üreticilerinin içerik yazma ve bunları pazarlama ve PR ile ilişkilendirme konularında deneyim kazanmaları kendilerine avantaj sağlayacaktır. Web prodüksiyon işlerinde, genellikle web konusunun farklı alanlarında bilgi sahibi olan birden fazla kişinin oluşturduğu bir grup çalışması söz konusudur. Özellikle içerik oluşturma aynı zamanda programlama ve tasarım konusunda bilgi sahip olan birisinin web geliştirme alanında mükemmel işler çıkartacağını söyleyebiliriz.
 
Üst Alt