Web Siteniz Yavaş Yüklenmesinin 10 Nedeni

I Love Google

Paylaşım Ekibi
Değerlendirme - 100%
Katılım
30 Kas 2019
Mesaj Sayısı
290
Beğeni Sayısı
42
Yaş
32
Konum
Ankara
Ticaret

Bir Web Sitesinin Bazı Cihazlara Yavaş Yüklenmesi İçin 10 NedenYavaş ve istikrarlı kaplumbağa yarışı kazanmak için yeterli olabilir, ama web siteleri söz konusu olduğunda, ufak bir gecikme bile ikinci trafik kaybı anlamına gelir güvenirliği azaltır..

  • Tüketicilerin %47'si bir web sayfasının 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekler.
  • İnsanların %40'ı 3 saniyeden fazla süren bir web sitesini terk ediyor.
  • Sayfa yanıtında 1 saniyelik bir gecikme dönüşümlerde %7'lik bir azalmaya neden olabilir.
Bu, hangi cihaz veya tarayıcı tarafından erişilirse erişilsin, her web sitesinin mümkün olan en yüksek hız için optimize edilmesi gerektiği anlamına gelir. Doğru optimizasyon çabalarını koymak için, geliştiriciler yavaş web sitesi yükleme nedenlerini bilerek başlamalıdır.

wordpress-yavaslama-sorunu.png

Yetersiz sunucu performansı


Birisi bir web sitesini tıklattığında, genellikle karşılaşılan şey budur. Kullanıcının tarayıcısı sunucuyu pingler, bu da web sitesini yüklemek için gereken tüm bilgi ve verileri istediği anlamına gelir. Motoru çalıştırmak için bir araba anahtarı kullanıldığında ne olacağını düşünün. Şimdi, sunucu işlenmek için yanıt vermiyorsa, performansı çok düşük demektir. Her şey mükemmel işlese bile, sunucu performansı web sitesi hızını yavaşlatacaktır. Kötü sunucunun performans düşüklüğü genellikle ana bilgisayarın donanım zayıflığından kaynaklanır. Ucuz web hostingler paylaşımlı olduğundan işlemci ve ram kaynaklarınız başkalarıyla paylaşılır.. Bu, bir web sitesinin bir dizi başka web sitesiyle alan ve kaynak paylaştığı anlamına gelir. Bu durumda, diğer sitelerle aynı sırada olduğundan her site düşük puandadır. Çözüm burada basittir: Daha iyi bir web barındırma hizmeti alın.

Yanlış Sunucu Konumu


Arama yapmak için gerekli bilgilerin daha uzun bir mesafe kat etmesi gerektiğinden, uzun mesafeli aramaların bağlanması daha uzun sürer. Daha fazla kablo, daha fazla uydu iletilmesi anlamına gelir. Bir web sitesi söz konusu olduğunda bu durum da farklı değildir. ABD'den bir kullanıcı Danimarka'daki sunucuya bağlı bir web sitesini ziyaret ederse, web sitesini yüklemek için gereken tarayıcı pinginin dünyanın öbür ucuna seyahat etmesi, gerekli verilere erişim istemesi ve dünyanın diğer ucuna ziyaretçinin cihazına seyahat etmesi gerekir. Açıkçası, bu mesafe daha büyük, yavaş web sitesi anlamına gelir.
Çözüm mü? Yerel sunucularınızda mümkün olduğunca yerel web sitelerinizi saklayın. Bu, ABD ziyaretçisinin ABD'deki bir sunucuda barındırılan bir web sitesine erişmesi gerektiği anlamına gelir. Türkiye'ye hizmet veren bir web siteniz varsa da hosting yani sunucunuz da Türkiye'de olmalı.

Çok fazla trafik


Herhangi bir düzeyde, bir web sunucusu yalnızca belirli sayıda kişiden gelen istekleri destekleyebilir. Bu sayı aşıldıktan sonra, sayfa daha yavaş yüklenir. Daha fazla ziyaretçi, daha yavaş web sitesi. Daha fazla ziyaretçiyle, sunucu sağlayıcılarının web sitesine ek kaynak ayırması da gerekebilir. Ancak, bir yükseltme olmadan, kullanılabilir hizmetler kesinlikle kısa kalabilir ve ziyaretçilerin artması işlemcinin şişmesine, ram'in yetmemesi nedeniyle sayfa yavaşlamasına neden olacaktır.

site-hizlandirma.png

Aşırı Flash içeriği


Flash, bir web sitesinin etkileşimini artırmak için yararlı olsa da, web sitesi yükleme hızlarını da yavaşlatabilir. Flash içerik ağır olma eğilimindedir, ve daha fazla açıkça web sitesi fonksiyonlarının hızını etkileyecektir. Mümkünse, Flash dosyalarının boyutunu küçültün veya ortadan kaldırın. Var olan Flash içeriğinin yerini almak için HTML5 alternatiflerine bakın ve bunlar daha yönetilebilir dosya boyutlarına sahip olma eğilimindedir.

Çok fazla HTTP İsteği


Bir web sitesi çok fazla JavaScript, CSS ve çok fazla resim dosyası içeriyorsa, HTTP istekleri artmaya başlar. Bu durumda, birisi web sitesini her ziyaret edince, tarayıcı çok fazla dosya yüklemek için çok fazla istek ile sunucuya ping gönderir. Doğal olarak, bu durum da web sayfasını yavaşlatır.
Bunu gidermek için, CSS Sprites kullanarak HTTP isteklerini azaltmayı deneyin. Web sayfasına yüklenmesi gereken dosya sayısını azaltın. Minify CSS ve JavaScript dosyaları, aynı zamanda bir web sayfası yüklerken bir kullanıcının indirmek zorunda kalacağı dosya sayısını azaltacaktır.

Artan kod yoğunluğu


Yukarıda belirtilenlerden sonra diğer sorunumuz yoğun web elemanları sayfa yük hızı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Kodların yoğunluğu arttıkça sitenin ilk açılışında sunucuya daha fazla ping gönderilir. Örneğin, Facebook yaklaşık 62 milyon kod satırı olan bir şey üzerine kurulmuştur. Google 2 milyar. Dünyanın en büyük ve en yüksek enerjili parçacık çarpıştırıcısı ve dünyanın en büyük makinesi olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 50 milyon satırlık kod kullanır. Bir web sitesi yoğun, kapsamlı kod sevk ve yürütmek için kaynaklara sahip olmadığı sürece, yoğun, geniş kod nedeniyle yavaşlayacaktır.
Çözüm: Kodunuzu temizleyin, azaltın. Fazla satırlardan, satır İçi stillerden, boş yeni satırlardan ve gereksiz yorumlardan kurtulun.

Yetersiz önbelleğe alma teknikleri


Önbelleğe alma, tarayıcının önbelleğe alınmış belleğinde sık kullanılan verileri depoladığı bir tekniktir. Bu, web sitesinin bir sonraki ziyaretinde, tarayıcının tüm verileri yeniden yüklemek zorunda olmadığı anlamına gelir. Daha hızlı veri alma ile bu, yükleme süresini hızlandır. Önbelleğe almadan, web sitesi her zaman tüm dosyaları yüklemek zorundadır. Bu kesinlikle gereksizdir ve kolayca çözülebildiği zaman kullanıcı deneyimini engelleyecektir.
Çözüm: Tarayıcı/HTTP önbelleğe alma ve sunucu tarafı önbelleğe alma imkanlarını kullanın.
Litespeed Cache eklentisi Wordpress sitelerinizde bu işi yapmaktadır.


site-hizlandirmak.jpg

Çok Fazla Reklam


Reklamlar yoğun trafikli web sitelerinden para kazanmanın iyi bir yolu olsa da, web sayfalarını da yavaşlatabilir. Daha fazla reklam, ek HTTP istekleri anlamına gelir ve bunların sayfa yükleme hızı üzerindeki etkisi yukarıda açıklanmıştır. Zengin medya reklamları özellikle bu konuda zarar veriyor. Pop-up ve pop-unders, gibi ilk açılan şeyler, otomatik indirme işlemleri bir web sitesi tıkanması ile, kullanıcıların gerçek web içeriği yüklemek için önemli ölçüde daha uzun beklemek zorunda kalır.

Eski bir CMS kullanma


Dijital içerik oluşturmak, yönetmek ve değiştirmek için İçerik Yönetim Sistemi (CMS) kullanılır. Genellikle kurumsal ve web içerik yönetimi için kullanılır. Bir web sitesini yönetmek için
WordPress veya Wix gibi bir CMS kullanırken, yazılımın en son güncelleştirmeleriyle birlikte yüklendiğinden emin olun. En son güncelleştirmeleri takip ederek, yazılım, özellikle hız açısından herhangi bir hata veya sorundan uzak tutulur. Yani bu yazılımların en son sürümlerini kullanarak güvenlik seviyenizi oldukça artırabilirsiniz ve hızınız da o ölçüde iyi olur.

CDN eksikliği


CDN veya içerik dağıtım ağı, çeşitli coğrafi konumlarda bulunan bağımsız sunuculardan oluşan dağıtılmış bir ağdır. Web sitesi ziyaretçilerine web içeriğini yüksek kullanılabilirlik, görünürlük ve performansla sunmak için kullanılırlar. Bu makalenin ikinci noktası, sunucu konumunun sayfa yükleme hızı için neden önemli olduğunu açıklar. CDN yerel sunucuları bir web sitesine ayırır. Bu web sitesi ABD ziyaretçiler için bir ABD sunucusu ve Danimarkalı ziyaretçiler için Danimarkalı bir sunucu verir anlamına gelir. Bu, web içeriğinin gidiş-dönüş saatini (RTT) en aza indirir ve web sayfalarını çok daha hızlı yükler.
Bu sorunları gidermek için, web sitelerinin daha hızlı çalışmasını nasıl sağlayacağına ilişkin bu makaleye bakın. Ancak, bu yöntemler uygulandıktan sonra, bir hız testi yapmak zorundasınız. Her durumda olduğu gibi, bu doğrulama gerçek kullanıcı koşullarında gerçek cihazlarda yapılmalıdır.

Bunu yapmanın kolay bir yolu BrowserStack SpeedLab kullanmaktır. Kullanıcıların tek bir tıklama ile birden fazla gerçek tarayıcı ve cihazlarda web sitesi hızını test etmek için izin veren ücretsiz bir araçtır. Sonuçlar, tarayıcı veya cihaza özel hız darboğazlarını anında tanımlayabilmeniz için masaüstü ve mobil genelinde web sitesi hızına ilişkin öngörüler sunar.

Bakmak isteyebileceğiniz başka bir konu;
 

KaRıNCa

Forum Üyesi
Katılım
22 May 2020
Mesaj Sayısı
15
Beğeni Sayısı
1
Konum
Paris
güzel rehber olmuş hocam biz de şu css kodlarının sıkıştırılmamasından dolayı çok sorun yaşamıştık
 
Üst