WHMCS Nedir?

oLed

Paylaşım Ekibi
Katılım
17 Nis 2020
Mesaj Sayısı
157
Beğeni Sayısı
25
Konum
Aydın
Ticaret

Hosting Yönetim için WHMCS Nedir?


Son yıllarda dünyadaki popüler yazılımlar arasına girmeyi başaran WHMCS yazılımı hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızdan edinebilirsiniz. Merak edilen ‘WHMCS nedir? Ne için ve neden tercih edilmektedir?’ sorularına cevaplar hazırladık.

WHMCS’nin açılımı ‘’Web Hosting Manager Complete Solution’’ olarak geçer. Yani ‘Web Hosting Kontrol Paneli’ anlamına gelir. Bu panel, WHMCS hosting firmaları için geliştirilmiş olup büyük, küçük, yerli veya yabancı birçok hosting firmaları tarafından kullanılmaktadır. Dünyada kabul görmüş bir yazılım olan WHMCS; firmanın müşterilerini, müşterilerin satın aldıkları webhosting paketlerini ve alan adlarını ve sunucuların, SSL ve diğer hizmetlerini ödemesel açıdan yönetmeye ve aynı zamanda müşterilerin otomatik olarak sisteme erişebilmesini sağlamaya yarayan PHP tabanlı bir otomasyondur.

whmcs-nedir.jpg


Hosting Firmaları Neden WHMCS’yi Tercih Ediyor?


WHMCS, 200 farklı ülkede 40 bin üzeri büyük, küçük, yerli veya yabancı firma tarafından kullanılan bir yazılımdır. Ülkemizde de tahminen her 10 webhosting firmasından 7’si WHMCS’yi kullanıyor diyebiliriz. Tercih edilmesinin nedeni öncelikle lisans fiyatlarının uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sistem firmaları yazılım masrafından kurtardığı için büyük oranda talep görmekte ve ufak firmalar için de çok iyi bir kaynak olmaktadır. Hatta 2017 yılına kadar ömür boyu geçerliliği olan LifeTime lisans hizmeti verilebilmekteydi ancak 2017 sonrasında bu lisans paketi kaldırıldı. Fakat 2017 yılından önce WHMCS lisansı alan kişi veya firmalar hala bu lisans türünden yararlanabilmektedir.

WHMCS yazılımı aynı zamanda yöneticilerine ve müşterilerine kullanım kolaylığı sağladığı için bir hayli tercih edilmektedir. Türkçe dil desteği de bulunan bu yazılımla, her kullanım otomatik şekilde gerçekleşebilmektedir. Hesap oluşturma veya kapatma, hosting alma, ödeme işlemlerini yapma destek talebinde bulunma sistemi gibi sistemler kullanıcıların oldukça dikkatini çekmektedir.

WHMCS’nin Diğer Avantajları


WHMCS Tema


WHMCS yazılımı ile ister kendi temasını ister farklı bir tema yaptırıp kullanabilirsiniz. Bu popüler yazılım için birçok ücretli veya ücretsiz tema bulunmaktadır. Ücretli tema tercih ederseniz tema ücretleri de oldukça uygundur. Böylelikle Web tasarım için yüksek bütçe ayırmanıza gerek kalmadan Web siteniz için dilediğiniz temaya sahip olabilirsiniz.

Tüm Müşteri Alanı


WHMCS’e özel müşteri alanıdır. Müşteri alanı sayesinde müşteriler destek istemi, sipariş verme, anonsları görme ve daha fazla işlemi tek yerden yapabilirler. Bunun yanında kaydı bulunmayan ziyaretçilere de sunucu son durumu, alan adı kontrolü, yüklemeler ve bilgi bankasını görme olanağına sahip olmalarını sağlar. Aynı zamanda Türkçe dil desteği dışında birçok dil seçeneği de bulunmaktadır.

Müşteri alanı tamamen şablon olarak değiştirilebilirlik özelliğine sahiptir. Diğer yazılımların aksine, değiştirebilmek için programlama için belli bir seviyede olmanızı gerektirmez. Geliştirme yardımcısı olan WHMCS, diğer sistemlerle birleştirilebilir modüler bir sisteme sahiptir. Böylelikle istediğinizi ekleyebilirsiniz.

Ödemeler ve Faturalama Sistemi


Çoğu ödeme ağ geçidi ile entegre biçimde gelir ve böylelikle müşterilerden ödemeyi otomatik olarak almanızı sağlamaktadır. Tüm ödemeler sistem üzerinde kayıt altına alınmaktadır. Bunun yanında çoklu ödeme sistemiyle fatura ödemeleri gerçekleştirilebilir. Ödeme tarihinden önce ve sonra müşterilere ödeme hatırlatmaları gönderilerek bilgi verilmektedir.

İstatistik Raporları


WHMCS farklı rapor seçenekleri ile hem istatistik hem de finansal raporlar sunar. Modüler raporlama sistemini kullanarak kendi raporlarınızı oluşturabilir ve işinizin nasıl gittiği hakkında finansal bilgiye ulaşabilirsiniz.

Entegre Edilmiş Destek Sistemi


WHMCS, tüm müşterilerin destek ihtiyacını karşılamak için tüm araçları sağlar. Bilgi bankası, yüklemeler, anons bilgisi, destek fişi sistemlerine sahiptir. Böylelikle hem kayıtlı hem kayıtsız müşterilere hizmet verebilmektedir. Yöneticilerin belirlediği şekilde e-posta ile çalışabilir bölümleri ayırabilirsiniz.
 
Üst